Türkiye - Merkez

En son aradıklarınız Temizle

Göçün 50. Yılı Dolayısı ile Brüksel’de Karma Resim Sergisi

31.03.2014 1312 Okunma Sayısı

Türklerin Belçika’ya gelişlerinin 50.yılı münasebetiyle Brüksel Yunus Emre Türk Kültür Merkezi, Schaerbeek Belediyesi ve Fransız Kültür işlerinden sorumlu Belediye Encümeni Sadık Köksal, ATEP ve Harlem Derneği tarafından organize edilen Avrupalı ve Türk sanatçılarının resimlerinden oluşan “Le Retour Les Racines” (Köklere Dönüş) adlı karma resim sergisinin açılışı 22 Mart Cuma günü Brüksel’de Schaerbeek Belediyesinde gerçekleştirildi.

Sergiye Türkiye Cumhuriyeti Brüksel Büyükelçisi Mehmet Hakan Olcay, Brüksel Başkonsolosu Ali Barış Ulusoy, Brüksel Milletvekili Mahinur Özdemir, Schaerbeek Belediye Başkanı Bernard Clerfayt, Schaerbeek Belediye Encümenleri Sadık Köksal, Sait Köse, Bernard Guillaume, Cecile Jodogne’un, yanı sıra çok sayıda belediye meclis üyesi, sanatçı, sivil toplum kuruluşu temsilcisi ve sanatsever katıldı. Türk vatandaşlarının Belçika’ya gelişinin 50. yılı münsabetiyle Schaarbeek Belediyesinin düzenlediği “Köklere Dönüş” isimli resim sergisinin açılışında konuşan Belediye Başkanı Bernard Clerfayt, entegrasyonun Belçika’da Türkler arasında başarıyla gerçekleştiğinin altını çizdi. Clerfayt, Schaebeek Belediyesinin Türklerin Belçika’daki başkenti olduğunu, Türk kökenli vatandaşların yoğun olarak bu belediye sınırları içinde yaşamalarından gurur duyduğunu ve onları bu akşam belediyenin sergi salonunda ağırlamaktan duyduğu memnuniyeti dile getirdi.

Schaerbeek Belediye Encümeni Sadık Köksal bu sergiye, görev yaptığı belediyede ev sahipliği yapmaktan ötürü gurur duyduğunu ifade etti. Katılımlarından dolayı salonda bulunan Belçikalı, Hollandalı ve Türk kökenli Belçikalılara, serginin gerçekleşmesinde partner kuruluş olan Brüksel Yunus Emre Türk Kültür Merkezine teşekkür etti.

Türkiye Cumhuriyeti Brüksel Büyükelçisi Mehmet Hakan Olcay da sergi ile ilgili olarak Schaerbeek BelediyesindeTürklerin Belçika’daki Başkenti’nde Belediye Başkanına, sanatçılara, Yunus Emre Türk Kültür Merkezine ve katkısı olan herkese teşekkür edip, bu ortak sergiyi gerçekleştirmenin kendilerine büyük bir mutluluk verdiğini belirtti.

Resim sergisinin açılışı sonrasında da sanatçı Pınar Türker’in piyano dinletisi gerçekleştirildi.

Türklerin Belçika’ya Göçünün 50.yılı anısına düzenlenen ve Özkan Akgün, Steven Biad, Nimet Çivrilli, Adnan Durmaz, Şemsettin Edeer, Anneloers Groot, Ria van Kooten, Jacqueline van Rosmalen, Afke Spaargaren, Muharrem Tektaş, Leo van Veizen, Connie Vlasveld, İsmail Yiğit, Vera Siccard,Sevim Ünal, Nergiz Şahin ile Nevzat Çopur’un eserlerinden oluşan “Köklere Dönüş” sergisi, 5 Nisan 2013 tarihleri arasında sanat severlerin ziyaretine açık kalacak.