Türkiye - Merkez

En son aradıklarınız Temizle

Gora’da Çanakkale Zaferini Anma Töreni

05.04.2014 1314 Okunma Sayısı

Prizren yakınlarında bulunan Göre bölgesinde her yıl geleneksel olarak düzenlenen Çanakkale Zaferini Anma Törenleri gerçekleştirildi.

TİKA, Türk Temsil Heyeti Başkanlığı ve Prizren Yunus Emre Türk Kültür Merkezi tarafından organize edilen törenlere,  Türkiye’nin Priştine Büyükelçisi Songül Ozan, Kosova Türk Temsil Heyeti Başkanı Kurmay Albay Aygün Eker, TİKA Kosova Koordinatörü Adem Urfa, Priştine Yunus Emre Türk Kültür Merkezi Müdürü Sadullah Yılmaz, Prizren Yunus Emre Türk Kültür Merkezi Müdürü Muharrem Rahte ve çok sayıda davetli katıldı.

Organizayon komitesinden Dağ Derneği Başkanı Yahya Maznikar, selamlama konuşmasında Çanakkale Zaferinin Türkiye dışında sadece Gora Bölgesinde anıldığını söyledi. Yahya Maznikar, bu yıl törenlerde Türkiye’nin üst düzey temsilcilerini aralarında görmekten büyük memnuniyet duyduğunu ifade etti.

Törende Büyükelçi Songül Ozan, TİKA Koordinatörü Adem Urfa ve Kurmay Albay Aygün Eker’in yanı sıra Prizren Yunus Emre Türk Kültür Merkezi Müdürü Muharrem Rahte de bir konuşma yaptı. Rahte konuşmasında Gora Bölgesinde böyle anlamlı bir organizasyonun düzenlenmesini memnuniyetle karşıladıklarını, ilerleyen yıllarda da bu geleneğin devam etmesini istediklerini dile getirdi.

Törenin sonunda Gora Bölgesinden Çanakkale’de şehit düşmüş askerlerin yakınlarına onur belgesi, organizasyona destekte bulunanlara da teşekkür belgesi verildi.