Türkiye - Merkez

En son aradıklarınız Temizle

Hollanda’da Hat ve Tezhip Atölye Çalışmaları

21.03.2014 1384 Okunma Sayısı

Amsterdam Yunus Emre Türk Kültür Merkezi ve Lahey Meermanno Kitap Müzesi işbirliğiyle 16 Şubat-2 Mart 2013 tarihlerinde geleneksel el sanatları atölye çalışmaları düzenlendi.

16 Şubatta Meermanno Kitap Müzesinde hat sanatçısı Dr. Refii Kileci iki saat boyunca çeşitli hat örneklerini sergileyerek katılımcıların beğenisini kazandı.

Hat sanatının Türk sanat ve kültüründeki yeri, Arap alfabesi, hat stil, üslup ve teknikleri gibi konularda ayrıntılı bilgi veren Dr. Kileci, katılımcılara hat örnekleri ve temel hat malzemeleri dağıtarak hattı uygulamalı olarak gösterdiği programa yirmi hat meraklısı katıldı.

“Hat”tın zor bir sanat olduğunu dile getiren katılımcılardan Agaat Theiken,  “Hat, çok estetik bir sanat. Atölye çalışması ilânını gördüğümde, hattı denemem gerektiğini düşünerek hemen başvurdum. Bu sanat atölyesinde hat çalışmalarına katıldığım için mutluyum.” dedi.

Arap alfabesinin tersten yazılıyor olmasının kendisine çok ilginç geldiğini ifade eden Willem Jansen ise atölye çalışmasına gelmeden önce internette araştırma yaptığını ve hat örneklerini topladığını belirterek hat sanatını daha da ilerletmek istediğini dile getirdi.

Lahey Meermanno Kitap Müzesinde Tezhip

2 Martta ise yine Meermanno Kitap Müzesinde tezhip atölye çalışması düzenlendi. Sevgi Melek Tiryaki’nin tezhip ile ilgili bilgi verdiği programda ayrıca tezhibin Türk kültüründeki yeri, uygulanan teknikler anlatılarak tezhip uygulamaları katılımcılara gösterildi.

Katılımcılar yaptıkları tezhip çalışmalarını evlerinde değerlendireceklerini belirttiler.