Türkiye - Merkez

En son aradıklarınız Temizle

İran'da Türkiye Kültür Günleri

13.02.2014 1375 Okunma Sayısı

T. C. Tahran Büyükelçiliği, T. C. Kültür Bakanlığı Kültür ve Tanıtma Müşavirliği ile İran Sanatçılar Evi’nin ortaklaşa düzenlediği, Türkiye’nin kültürünün, tarihinin, sanatının, edebiyatının, şehirlerinin sergilerle, panellerle, film gösterimleri ve konserlerle tanıtıldığı Türk Kültür Günleri programı, 20-21-22 Şubat 2013 tarihlerinde eş zamanlı ve ayrı ayrı olarak yapılan bir dizi etkinlikle gerçekleştirildi.

Üç gün boyunca devam eden ve Tahran Yunus Emre Türk Kültür Merkezinin de biri şehir fotoğraflarından biri de ebru çalışmalarından oluşan iki sergi ve iki tasavvuf müziği konseriyle katkı sağladığı programa halk tarafından yoğun katılım olmasının yanı sıra, Türkiye’nin kültürü ve sanatıyla, maddi ve manevi değerleriyle ilgilenen araştırmacılar, sanat çevreleri ve medya da ilgi gösterdi.

İki Kültür Hazinesi Buluştu

Tahran YETKM Kültür Sanat Koordinatörü Mehmet Selim Özban, yaptığı açıklamada şunları söyledi: “Tarihte çok az halk birbiriyle bu kadar etkileşim halinde olmuştur, özellikle de sanatta. İran tarihine, Selçuklu ve Osmanlı tarihlerine, İslam düşüncesi ve sanatına bakanlar bunu açıkça görebilirler. Ancak yüzyıllar boyunca birbirini etkileyen bu iki kadim medeniyetin halkları bugün birbirlerini yeterince tanımamaktadır. Türkiye Günleri programı, bu iki kültür hazinesini birbiriyle buluşturması açısından değer taşımaktadır. İranlılar İstanbul’u ve Anadolu’yu, Türkiyeliler de İsfahan’ı, Şiraz’ı, Tebrizi’i, Nişabur’u, Yezd’i, Horasan’ı, Erdebil’i yeniden keşfettiklerinde bu iki medeniyetin oluşturduğu ortak bilinç Doğu’nun yeniden uyanışına sebep olacaktır.”

Sanat Müzik Sinema…

Program, 20 Şubat 2013 tarihinde saat 14’te açılan 7 sergiyle başladı. İçerisinde 12 bin kilometrelik tarihi İpek Yolu’nu ekibiyle 14 ayda 10 deve üstünde tamamlayan fotoğrafçı ve sanat tarihçisi Arif Aşçı’nın fotoğraflarının; Türkiye’den şehir manzaralarını, şehirde yaşayan insanların değişik hallerini, farklı meslek gruplarının çalışma hayatlarını, şehirlerin mimari yapılarını, şehirlerdeki sosyal hayatı anlatan fotoğraf sanatçısı İsmail Küçük’ün şehir fotoğraflarının; ebru sanatçısı Derya Demirtaş’ın yetiştirdiği Tahran YETKM ebru kursu öğrencilerinin çalışmalarının; Anadolu motiflerini ve Anadolu kadınının emeğini ortaya koyan Türk el sanatı ürünlerinin ve folklorik kıyafetlerin; Mardin, Şanlıurfa, Gaziantep şehirlerinin tarihi eserlerini ve doğal güzelliklerini kareleyen fotoğrafların sergilendiği salonlarda ebru sanatının inceliklerinin gösterildiği performans çalışmaları ile ney dinletileri misafirlerle buluştu.

Nuri Bilge Ceylan’ın Bir Zamanlar Anadolu’da filmi ve İranlı sinema eleştirmenleri rehberliğinde yapılan film hakkındaki söyleşinin ardından Türk Kültür Günleri programı, resmen başlamış oldu.

İki ülke milli marşlarının okunduğu açılış töreninde, bölgemizi ve kültürel mirasımızı Türkiye ve İran’ın birbirine olan etkileşiminden bağımsız düşünmenin mümkün olamayacağını belirten T. C. Tahran Büyükelçisi Ümit Yardım’ın konuşması sonrasında Türkiye’yi tanıtan bir sinevizyon gösterimi ve T. C. Kültür Bakanlığı sanatçısı Salih Bilgin tarafından icra edilen ney dinletisi izleyicilere sunuldu. İran Sanatçılar Evi Müdürü Dr. Mecid Sersengi’nin konuşmasının hemen ardındansa Sufiyorum adlı tasavvuf müziği grubu bir konser verdi.

Konser sonrasında sembolik olarak Arif Aşçı’nın İpek Yolu-Son Kervan isimli fotoğraf sergisinin açılışını Dr. Sersengi ile birlikte yapan Büyükelçi Ümit Yardım, misafirlerle sergileri gezip fotoğraf çektirdi.

Programın ikinci gününde sergiler devam ederken, Türk-İran Sanatı isimli bir panel gerçekleştirildi.

Mevlana araştırmalarıyla tanınan Tevfik Sobhani’nin edebiyatta ve minyatürde Türk-İran etkileşimine dair konuşmasıyla başlayan panelde Dr. Mehdi Mohammadzadeh, Resim Sanatı Bakımından Türkiye-İran Arasındaki Kültürel İlişkiler; Dr. Golamali Hatam, Selçuklu Türklerinin Anadolu’ya Gelişleri ve Osmanlının Doğuşu; Dr. Abdulhüsein Laleh, Türkiye'de Modern Sinema; Elahe Bakhtavar, Türk ve İran Halısının Benzer Kaderi; Kerim Mirzai, Türkiye ve İran Sanatında Ortak Terminoloji, program Türkiye’den katılan sanatçı Salih Bilgin, Ney Sanatı ve Tahran YETKM Kültür-Sanat Koordinatörü M. Selim Özban, 1950 Sonrası Türk Edebiyatı isimli bildirilerini sundular. Araştırmacı Tevfik Sobhani’nin aynı zamanda başkanlık ettiği panel, konuşmalarla ilgili değerlendirmelerin sonrasında sona erdi.

Yönetmen Semih Kaplanoğlu’nun Bal filminin gösterimi ve film hakkında yapılan söyleşiden sonra Sufiyorum isimli müzik grubunun konserine geçildi. Yoğun katılımın olduğu konserde, klasik Türk musikisi formlarının yer almasının yanı sıra, Selçuklu ve Osmanlı kültüründe yeri olan ve su sesiyle yapılan terapi müziği örnekleri de verildi. Sergilerin devam ettiği, ebru gösterilerinin ve ney dinletilerinin misafirlere sunulduğu program, yönetmen Yeşim Ustaoğlu’nun “Pandoranın Kutusu” filminin gösterimi ve Ustaoğlu’nun da katıldığı film sonrası söyleşiyle son buldu.