Türkiye - Merkez

En son aradıklarınız Temizle

Japonya’da Türkiye’yi Nasrettin Hoca Tanıtacak

06.04.2014 1371 Okunma Sayısı

Tokyo Yunus Emre Türk Kültür Merkezi, üniversite öğrenciler tarafından anime olarak çizilen Nasrettin Hoca'yı bu yıl Japonya'ya tanıtacak. 

Tokyo Big Sight’ta düzenlenen yaklaşık 100 bin kişinin ziyaret ettiği ‘Tokyo Uluslararası Anime Fuarı 2013’ her sene olduğu gibi bu sene de yoğun ilgi gördü. Prodüksiyon şirketlerinden derneklere, üniversitelerden reklam ajansları ve yabancı ülke katılımcılarına kadar yaklaşık 250 kurumun stant açtığı fuar süresince çeşitli sempozyum ve gösteriler düzenlendi.

Fuarda Türkiye’yi Tokyo YETKM Temsil Etti

Türkiye’yi temsilen fuara katılan Tokyo Yunus Emre Türk Kültür Merkezi standında, Bunkyou Gakuin Üniversitesi işbirliğinde öğrenciler tarafından çizilen Nasrettin Hoca konulu anime tanıtıldı.

Japonya'nın başkenti Tokyo'da bulunan büyük fuar alanlarından Big Sight’ta düzenlenen ve yaklaşık 100 bin kişinin ziyaret ettiği ‘Tokyo Uluslararası Anime Fuarı 2013’ her sene olduğu gibi bu sene de yoğun ilgi gördü. Prodüksiyon şirketlerinden derneklere, üniversitelerden reklam ajansları ve yabancı ülke katılımcılarına kadar yaklaşık 250 kurumun reyon açtığı fuar süresince çeşitli sempozyum ve gösteriler düzenlendi. Türkiye’yi temsilen fuara katılan Tokyo Yunus Emre Türk Kültür Merkezi standında Bunkyou Gakuin Üniversitesi işbirliğinde öğrenciler tarafından çizilen Nasrettin Hoca konulu anime tanıtıldı.

Nasrettin Hoca karakterinin tebessüm eden sevimli siması, sıcak kanlılığı, bilge kişiliği ve kıvrak zekası ile fuarda yoğun ilgi gördüğünü ifade eden Tokyo Yunus Emre Türk Kültür Merkezi Müdürü Telat Aydın, önümüzdeki bir yıl süresince Nasrettin Hoca karakterinin Japonya'da tanınırlığı için çeşitli tanıtım etkinlikleri düzenlemeyi, sonraki yıllarda Nasrettin Hoca karakteri ile Türkiye’nin tarihi, kültür ve sanatı, turistik yerleri, yemekleri ve diğer zenginliklerini Bunkyou Gakuin Üniversitesi işbirliğinde bir çizgi film ve çizgi roman serisi ve ile tanıtmayı planladıklarını söyledi.

Anime İçin Onlarca Fıkra Okumuş

Bunkyou Gakuin Üniversitesi 2. sınıf öğrencisi Mio Okawa, Nasrettin Hoca karakterini çizmeden önce Nasrettin Hocayı tanıyabilmek için onlarca fıkra okumuş, aynı üniversiteden Prof. Yasushi Kitami’nin koordinatörlüğünde hazırlanan çizgi filmin seslendirmesini ise Prof. Junichi Kawamura yaptı. Öğretim üyesi Yoshimi Narumi ve 2. sınıf öğrenci Ren Tsukomoto ise Nasrettin Hoca animesinin yapılış süreci hakkında bir sunum yaptı.

Bunkyou Gakuin Üniverisitesi Rektör Prof. Dr. Nobuo Kawabe, üniverisite yönetim kurulu başkan yardımcısı Prof. Dr. Masakazu Shimada, T.C. Tokyo Büyükelçilik Kültür ve Tanıtma Müşaviri Sayın Ayşegül Atmaca başta olmak üzere çok sayıda yetkili Tokyo Yunus Emre Türk Kültür Merkezi reyonunu ziyaret etti. Japon Anime Derneği başkanı Sayın Yuji Nunokawa, fuara katılımlarından dolayı Tokyo Yunus Emre Türk Kültür Merkezine teşekkür etti.