Türkiye - Merkez

En son aradıklarınız Temizle

Karadağ’da “Caz”la Doğu-Batı Buluşması

28.09.2012 1614 Okunma Sayısı

Yunus Emre Enstitüsünün desteklediği Uluslararası "Karadağ’da Caz’a Saygı Günleri" Festivaline katılan A. Capella Boğaziçi Caz Grubu, başkent Podgorica’da "Budo Tomović" Karadağ Kültür Merkezinde ve Bar şehrindeki Kral Nikola Kalesinde birer konser verdi.

 

26 Mart Çarşamba günü Karadağ Kültür Merkezinde yapılan basın toplantısında Festival hakkında bilgi verildi. Toplantıda konuşan Yunus Emre Enstitüsü Podgorica Türk Kültür Merkezi Müdürü Doç. Dr. Cihan Özdemir, Türk Kültür Merkezinin Podgorica şehir merkezindeki binasında çok kısa zamanda faaliyetlerine başlayacağını duyurdu. A. Capella Boğaziçi Caz Grubu hakkında basın mensuplarına kısaca bilgi veren Özdemir, “Müzik, insanlığın ortak dilidir. Bu sebeple biz, bu caz festivaline katkı sunmaktan memnuniyet duyuyoruz. Ayrıca, festivalin açılışını bir Türk müzik grubunun yapmasından ve Türk Kültür Merkezimizin Podgorica’daki ilk faaliyetinin böyle müzik temalı bir festivale katkı sunmak şeklinde gerçekleşmesinden onur duyuyoruz.” ifadelerine yer verdi.

 

Kalabalık bir izleyici kitlesinin katıldığı "Karadağ’da Caz Günleri" adlı uluslararası festival, 1 Nisan Salı günü Podgorica’da başladı. Festivalin açılışı, İstanbul’dan gelen Türk vokal topluluğu A. Capella Boğaziçi’nin konseri ile başladı. Yunus Emre Enstitüsünün de destek verdiği bu festivale Türkiye’den davet edilen A. Capella Boğaziçi, “basit ama çok dikkat çekici performansı” ile izleyenleri memnun etti. Genç caz grubu üyeleri, sergiledikleri müziğin kalitesiyle Karadağlı izleyicilerin takdirini kazandı. Grup, “ses”in en doğal ve en hassas tona sahip bir müzik aracı olduğunu kanıtladı. Konser repertuarında Mozart'ın eserlerinden çizgi film müziklerine kadar oldukça renkli eserlere yer veren A. Capella Boğaziçi, Karadağlı caz severleri adeta büyüledi. Klasik Batı müziğinden seçilmiş eserlerle konserine başlayan grup, daha sonra geleneksel Türk müziğinden şarkılar sergiledi. “Tosun Paşa” filminin müziğinden verdikleri örnek, izleyiciler tarafından çok beğenildi. Konserden sonra, Karadağlı izleyiciler, bu şarkıların kendilerine Türk dizilerini hatırlattığını ifade ettiler. Konserin bitiminde, izleyicilerin zihinlerinde kalan, Doğu ve Batı kültürü arasında gerçekleştirilen çarpıcı bir yolculuktu.

 

A. Capella Boğaziçi Caz Grubu, festivalin ikinci günü Karadağ’ın turizm merkezlerinden biri olan Bar şehrindeki Kral Nikola Kalesinde bir konser verdi. Grup, buradaki performansıyla da izleyicilerine müzik dolu unutulmaz anlar yaşattı.