Türkiye - Merkez

En son aradıklarınız Temizle

Kazakistan Kültür Bakanı Kulmuhammed’e Ziyaret

07.03.2014 1198 Okunma Sayısı

Astana Yunus Emre Türk Kültür Merkezi Müdürü İbrahim Yıldırım, Türkiye’nin Astana Büyükelçisi Ömer Burhan Tüzel ile Kazakistan Cumhuriyeti Kültür Bakanı Muhtar Kulmuhammed’i ziyaret etti. 

Ziyarette Astana Büyükelçisi Ömer Burhan Tüzel, Türkiye ile Kazakistan’ın pek çok ortaklığının yanı sıra Asya ve Avrupa kültürünü çok iyi analiz edebilen, bu iki medeniyet dairesinde varlık gösterebilen nadir ülkelerden olduğunu söyledi.  Ayrıca Tüzel, 2013 yılında Büyükelçiliğin yapmayı planladığı kültürel faaliyetler hakkında bilgi verdi. 

Astana YETKM Müdürü İbrahim Yıldırım da, Kültür ve Haberleşme Bakanı M. Kulmuhammed’e desteklerinden dolayı teşekkür ederek Dede Korkut Geleneksel Türk Müziği Festivalini birlikte düzenlemeyi teklif etti. 

Kültür Bakanı Kulmuhammed:Ömer Çelik'i Kazakistan'a Bekliyoruz

Kazakistan Kültür Bakanı Muhtar Kulmuhammed ise Atatürk’ün 1932’de Türk dünyası ile ilgili yaptığı konuşmayı hatırlatarak iki ülkenin kültürel ve ekonomik birliğinin önemini vurguladı. Kültürel meselelerde işbirliği teklifinde bulunan Kulmuhammed, Kültür Bakanı Ömer Çelik’i Kazakistan’da görmekten büyük mutluluk duyacaklarını da ifade etti. 

Latin alfabesine geçiş sürecinde Türkiye’nin tecrübesini çok önemsediklerini kaydeden Kulmuhammed, Türk Dil Kurumu ile işbirliği içinde olduklarını söyleyerek ve mart ayı içinde Astana YETKM’yi ziyaret edeceğini ifade etti.