Türkiye - Merkez

En son aradıklarınız Temizle

Kazan’da “Türkiye Ekonomisi ve Türkiye-Rusya Ekonomik İlişkileri” Konulu Seminer Düzenlendi

26.03.2014 1262 Okunma Sayısı

20 Mart Çarşamba günü Kazan Yunus Emre Türkiye Araştırmaları Merkezi’nde “Türkiye Ekonomisi ve Türkiye-Rusya Ekonomik İlişkileri” konulu bir seminer düzenlendi. T.C. Kazan Ticaret Ataşesi Engin Bayşar’ın konuşmacı olarak katıldığı seminere  Kazan Federal Üniversitesi öğretim üyeleri ve üniversitede Türkçe öğrenimi gören öğrenciler de katıldı.

Seminerde öncelikle Türkiye ve Rusya ekonomileri hakkında bilgiler veren Bayşar, Türkiye ve Rusya’nın her alanda olduğu gibi ekonomi alanında da yakın ilişkilere sahip olduğu bir dönemde bulunduğumuzu ifade etti. Özellikle Türk işadamlarının Rusya’daki yatırımlarına değinen Bayşar, Türkiye’nin Rusya’da 10 milyar dolarlık yatırımının olduğu, bunun 1.5 milyar dolarlık kısmının Tataristan  Özerk Cumhuriyeti’ne yapıldığı bilgisini verdi.

Bayşar ayrıca, Türkiye ile Rusya arasındaki ekonomik ilişkilerin gün geçtikçe daha geliştiğini bu sebeple Rusya’da iyi derecede Türkçe bilen kalifiye elemana ihtiyaç duyulduğunun altını çizdi. Rusya’da Türkçe eğitimi gören öğrencilerin iş bulma konusunda kendilerine yeni imkanlar sağlayacaklarını belirten Bayşar, Türkçe bilen eleman ihtiyacının özellikle hukuk ve finans alanlarında kendini gösterdiğini ifade etti.

Daha sonra dinleyicilerden gelen soruları yanıtlayan Bayşar, Rusya’da iş alanında en çok ihtiyaç duyulan şeyin girişimcilik ruhu olduğunu, bu ruha sahip olan kişilerin ticarette başarıya ulaşma olasılığının yüksek olduğunu söyledi.