Türkiye - Merkez

En son aradıklarınız Temizle

Kazan, Ebru Sanatı ile Buluştu

03.03.2014 1311 Okunma Sayısı

Kazan, Türkiye’den davet edilen ebru sanatçısı Halime Çepni’nin katılımıyla 27-28 Şubat tarihlerinde Kazan Federal Üniversitesi ile Tataristan Halklarının Dostluk Evinde gerçekleştirilen ve ebru sanatının uygulamalı olarak tanıtıldığı iki programa ev sahipliği yaptı.

İlk program Kazan Yunus Emre Türkiye Araştırmaları Merkezinde, Kazan Federal Üniversitesi Türk Filolojisi Bölümü ile ortak olarak düzenlendi. Türkiye’nin Kazan Başkonsolosu Sabri Tunç Angılı’nın da iştirak ettiği programda, Kazan Federal Üniversitesi öğretim üyeleri ve öğrencileri katıldı. 

Ebru sanatı hakkında kısa bir bilgi veren Halime Çepni, ebru’nun yapılışını uygulamalı olarak gösterdi.

Gösterinin ardından öğretim üyeleri ve öğrenciler ilk defa tanıştıkları bu sanatı deneme fırsatı buldu.

İkinci program ise Tataristan Halkların Dostluğu Evinde, Kazan Yunus Emre Türkiye Araştırmaları Merkezi, Türkiye’nin Kazan Başkonsolosluğu ve Anadolu Türk Derneği ortaklığı ile düzenlendi.

Programa Türkiye’nin Kazan Başkonsolosu Sabri Tunç Angılı, İran İslam Cumhuriyeti Başkonsolosu Resul Şayan ile çok sayıda sanatçı ve akademisyen katıldı.

 Programda konuşan T.C. Kazan Başkonsolosu Sabri Tunç Angılı, ebru sanatının Kazan’da tanıtılmasına katkılarından dolayı Yunus Emre Enstitüsüne ve ebru sanatçısı Halime Çepni’ye teşekkür ederek Kazan Yunus Emre Türkiye Araştırmaları Merkezinin bu tür faaliyetlerle Türk kültürünü tanıtacağını söyledi.

Kazanlılar ve Kazan’da yaşayan Türk vatandaşlarının da büyük ilgi gösterdiği programa yaklaşık 150 kişi katıldı.