Türkiye - Merkez

En son aradıklarınız Temizle

Kazan Federal Üniversitesi Enstitümüzü Ziyaret Etti

09.03.2014 1311 Okunma Sayısı

Rektör Yardımcısı Dr. Linar Latypov başkanlığındaki Kazan Federal Üniversitesi heyeti çeşitli temaslarda bulunmak üzere Türkiye’ye geldi.

Üniversitenin aynı zamanda Şarkiyat ve Uluslararası İlişkiler Enstitüsü Müdürü olan Latypov’un yanı sıra heyette, Şarkiyat ve Uluslararası İlişkiler Enstitüsü Müdür Yardımcısı Dr. Nailya Akhtyamova, Türk Filolojisi Bölüm Başkanı Doç.Dr. Asiya Rakhimova ve Türk Filolojisi Bölümü Öğretim Görevlisi Doç. Dr. Alsu Nigmatullina yer alıyor.

Kazan Türk Kültür Merkezi Müdürü İhsan Demirbaş’ın da eşlik ettiği heyet ilk olarak Ankara’da bulunan Yunus Emre Enstitüsünü ziyaret etti.

Latypov:Türkiye Kütüphenesi İstiyoru

Rusya Türkologlar Temsilciliğinin de başkanlığını yürüten Kazan Federal Üniversitesi Rektör yardımcısı  Dr. Linar Latypov görüşmelerde, Kazan Federal Üniversitesi bünyesinde faaliyet gösteren Yunus Emre Türkiye Araştırmaları Merkezinin faaliyetlerinden memnun olduklarını söyledi. Latypov bununla beraber, Merkezde Türkiye Kütüphanesinin kurulmasının faydalı olabileceğini belirterek bu kütüphanede de, Türkiye ile ilgili dil, tarih, edebiyat dışında ekonomi, sanat, politika, din gibi alanlarda kitapların olmasının faaliyetleri daha da verimli kılacağını ifade etti.

Heyet daha sonra Gazi Üniversitesine geçerek Rektör Yardımcısı Prof. Dr. İbrahim Uslan ile görüştü. İki üniversite arasında Mevlana öğrenci değişim protokolünü imzalanmasının ardından heyet, Türksoy Genel Sekreteri Düsen Kaseinovla bir araya geldi.