Türkiye - Merkez

En son aradıklarınız Temizle

Kosovalı Yazar Adayları Sertifikalarını Aldı

31.01.2014 1303 Okunma Sayısı

Kosova’nın sanat, edebiyat ve kültür hayatına yeni yazarlar kazandırmak amacıyla Yunus Emre Enstitüsü, Edebiyat Sanat ve Kültür Araştırmaları Derneği (ESKADER) ile Birlik Vakfının işbirliğiyle Kosova’dan gelen on yazar adayı, İstanbul’da 28 Ocak-15 Şubat 2013 tarihleri arasında “Yazı ve Editörlük Kursu”na katıldı.

ESKADER Başkanı Mehmet Nuri Yardım ve ESKADER Müdürü Şerif Aydemir’in gözetiminde ve Birlik Vakfının ev sahipliğinde üç hafta süren kurs boyunca,  yazar adayları teorik ve pratik dersler ile yazarlığın inceliklerini öğrendi. Ayrıca Mehmet Cemal Çiftçigüzeli, Özcan Ergiydiren, Galip Çakır, Bestami Yazgan, Yusuf Dursun, Elif Sönmezışık, İpek Dağlıoğlu ve Necmettin Turinay gibi misafir sanatçı ve edebiyatçıların da katılımıyla programın verimliliği artırıldı. Kurs esnasında makale, deneme, hikâye, araştırma, röportaj ve inceleme gibi yaklaşık yirmi beş ayrı dalda eğitim gören öğrenciler, farklı konularda yazılar kaleme aldı.

Yazar adayları için 16 Şubat 2013 tarihinde Birlik Vakfında düzenlenen sertifika törenine, Eski Kültür Bakanı İsmail Kahraman, İstanbul İl Millî Eğitim Müdürü Dr. Muammer Yıldız, Yunus Emre Enstitüsü Başkanı Prof. Dr. Hayati Develi, Birlik Vakfı Başkanı Mehmet Alacacı, ESKADER Başkanı Mehmet Nuri Yardım, Kültür Ocağı Vakfı Başkanı Dr. Ali Ürey, Dil ve Edebiyat Derneği Başkan Yardımcısı Üzeyir İlbak, Türk Ocağı İstanbul Şubesi Başkanı Dr. Cezmi Bayram, İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Mustafa Özkan, Yunus Emre Vakfı Mütevelli Heyet Üyesi Prof. Dr. Ahmet Atan, Yunus Emre Vakfı Mütevelli Heyet Üyesi Prof. Dr. İlhan Özkeçeci, Beşir Ayvazoğlu ve Necmettin Turinay ile çok sayıda davetli katıldı.

Enstitü Başkanı Prof. Dr. Hayati Develi, Yunus Emre Enstitüsü hakkında bilgi vererek gerçekleştirilen bu faaliyetin ilerleyen yıllarda daha iyi anlaşılacağını ve genç yazarların Kosova’nın kalkınması için çok önemli bir vazifeyi üstleneceğini belirtti.

Yazar adaylarının sertifikalarını almalarının ardından  program sona erdi.