Türkiye - Merkez

En son aradıklarınız Temizle

Köstence YETKM ''Kültürel Çokseslilik: Türk Dili, Kültürü ve Medeniyeti'' Konferansında

07.04.2014 1290 Okunma Sayısı

Köstence Yunus Emre Türk Kültür Merkezi, 22 Mart Cuma günü Ovidius Üniversitesi Edebiyat Fakültesi tarafından düzenlenen ''Kültürel Çokseslilik: Türk Dili, Kültürü ve Edebiyatı'' isimli konferansa katıldı.

          

Ovidius Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Dekanı Doç. Dr. MihaelaMiron-Fulea ve Balkan Dilleri Bölümü Öğretim Görevlisi Yrd. Doç. Dr. Neriman Hasan'ın sunuculuğunu yaptığı konferansa T.C. Köstence Başkonsolosu Füsun Aramaz, T.C. Köstence Başkonsolosluğu Muavin Konsoloslar Gürcan Özcan ve Özgen Topçu, Romanya Hükümeti Sekreter Yardımcısı AledinAmet, Romanya Müslümanları Müftüsü Murat Yusuf, Dobruca Türk İş Adamları Derneği(DTİAD) Başkanı Zeki Uysal, Yunus Emre Enstitüsü Türkçe Yeterlilik Sınavı(TYS) Müdürü Yrd. Doç. Dr. Cihan Özdemir, Köstence Yunus Emre Türk Kültür Merkezi Müdürü Haşim Koç, Ovidius Üniversitesi Balkan Dilleri Bölümü İngilizce-Türkçe ve Rumence-Türkçe programları okutmanı Yrd. Doç.Dr. Ahmet Yenikale, Mecidiye Kemal Atatürk Ulusal Koleji Müdürü Accan Molagani ve Müdür Yardımcısı Özgür Kıvanç, üniversitenin çeşitli fakültelerinde görev yapan öğretim elemanları ile Ovidius Üniversitesi Rumence- Türkçe, Rumence-İngilizce bölümü ile diğer bölüm ve fakültelerde eğitim gören öğrencilerle birlikte çok sayıda davetli katıldı.

Üç oturumda gerçekleşen konferans, Ovidius Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Florin Anhel, T.C. Köstence Başkonsolosu Füsun Aramaz, Köstence Müftüsü Murat Yusuf, Romanya Hükümeti Azınlık İlişkileri Başkanlığı Uluslararası İlişkiler Departmanı Müdürü Rodica Precupetu, Köstence Yunus Emre Türk  Kültür Merkezi Müdürü Haşim Koç'un açış konuşmalarıyla başladı.

Türkçe, Dünyada En fazla konuşulan 5. Dil

Konferansın ikinci kısmında, Yunus Emre Enstitüsü Sınav Merkezi Müdürü Yrd. Doç. Dr. Cihan Özdemir, Türkçe’nin Gücü ve Önemi başlıklı bir konuşma yaptı. Türkçenin Orhon alfabelerinden bu yana geçirdiği değişimleri, zenginliği, yapısı ve söz varlığıyla ilgili önemli noktalara dikkat çeken Özdemir, Türkçenin lehçeleriyle beraber dünyada en fazla konuşulan ''beşinci dil'' olduğunu vurguladı. Diğer dillerdeki Türkçe kelimelerin sayısını açıkladığı tabloda, Rumencede üç binden fazla Türkçe kelimenin bulunduğunu dinleyicilerle paylaştı.

Üçüncü kısım, Köstence Ovidius Üniversitesi Yrd. Doç. Dr. Ahmet Yenikale'nin  Türk Edebiyatının Temel Kaynakları başlıklı konuşması ile başladı. Yenikale, Eski Türk Edebiyatından verdiği örneklerle o yıllardaki insanların yaşam biçimlerine ve düşünce dünyalarına değindi. Yenikale, beyitlerle verilmek istenen ince mesajlara da dikkat çekti.

Eş zamanlı olarak; Ovidius Üniversitesi ve Köstence YETKM tarafından fakültenin girişinde “Gökkubbe Altında Birlikte Yaşamak” sergisi açıldı. Sergi, Osmanlı İmparatorluğu sınırlarında yaşayan gayrimüslim unsurlara yönelik verilmiş olan ferman ve hükümleri içeriyor. İmparatorluk sınırları içerisindeki çoksesliliğin ne şekilde muhafaza edildiğini ve gayrimüslim unsurlara gösterilen hoşgörünün boyutlarını göstermesi açısından katılımcılardan ilgi gördü.