Türkiye - Merkez

En son aradıklarınız Temizle

Romanya’da Türk Gazeteciliği Paneli

12.02.2014 1428 Okunma Sayısı

Alanında uzman Türkologlar ve gazetecilerin yer aldığı “Romanya’da Türk Gazetecilik Serüveni” isimli Panel, 16 Şubat 2013 tarihinde Bükreş Yunus Emre Türk Kültür Merkezinde gerçekleştirildi.

Bükreş Yunus Emre Türk Kültür Merkezi Müdürü Ahmet Sarıgül’ün başkanlığını üstlendiği panel iki oturum halinde yapıldı.

Türkiye’nin Bükreş Büyükelçiliğinden Ceren Uçaker’in de katıldığı panelde Prof. Dr. Mustafa Ali Memet “Romanya Arşivlerinde Türk Gazeteciliği” başlıklı bir konuşma yaptı. Prof. Dr. Memet, Romanya’da basılan ilk Türk gazetesinin tespitinin önemli olduğunu belirterek bu konuda farklı görüşlerin ileri sürüldüğünü dile getirdi. Prof. Dr. Memet, Romanya’da ilk Türkçe gazetenin 1888 yılında çıkmış olduğunu ve 1894 yılına kadar devam ettiğini iddia ederek çok sayıda Türk gazeteci olduğunu belirtti.

Panelin birinci bölümünde Prof. Dr. Yusuf Nevzat Sarıgöl ise, Osmanlı sonrası ve Çavuşesku dönemine ışık tuttu. Dönemin zorlukları altında çıkardıkları Renkler adlı dergiyi anlatan Prof. Dr. Sarıgöl, millî kimliği ayakta tutmak amacıyla dergi ve gazete çıkarmaya gayret ettiklerini söyledi.

İkinci bölümde ise Romanya Kültür Bakanlığı Müsteşarlarından Bolat Cenan Renkler’le aynı misyonu üstlenenKaradeniz isimli gazetenin tarihî sürecinden söz etti. Cenan, gazetenin Türk ve Tatar toplulukları adına bir temsil misyonunu üstlendiğini sözlerine ekledi.

Romanya’da on iki yıldır yayın hayatına Türkçe olarak devam eden Hayat ve yakın zamanda Romence olarak yayına başlayan Hey gazetelerinin Genel Müdürü Serkan Uysal da Romanya’da günümüz gazeteciliği ve Türk gazeteciliğinin yeri, sorunları üzerinde durdu.

 Programa Türkiye’nin Bükreş Büyükelçiliği adına Ceren Uçaker, TİAD İş Adamları Derneği Genel Sekreteri Güven Güngör, Türk ve Tatar Birlikleri Bükreş şubeleri yöneticileri, Romen gazeteciler, Bükreş ve Dimitri Cantemir Üniversiteleri öğrencileri, kursiyerler, Romen ve Türk vatandaşlar katıldı.