Türkiye - Merkez

En son aradıklarınız Temizle

Tahran YETKM’de Nevruz Kutlaması

22.03.2014 1299 Okunma Sayısı

Dünya Manevi Kültür Mirası Listesinde yer alan Nevruz, Tahran Yunus Emre Türk Kültür Merkezinde yapılan etkinliklerle kutlandı.

Kültür Merkezinde yapılan Nevruz programı, Müdür M. Emin Aslan’ın açış konuşması ve bayram tebrikiyle başladı.

Kültür Merkezi’nde 5 Kasım 2012 ile 21 Ocak 2013 tarihleri arasında gerçekleştirilen ebru ve tezhip kurslarını başarıyla tamamlayan öğrencilere kurs katılım ve başarı belgelerinin, Derya Demirtaş tarafından verilmesinin ardından etkinlikler başladı.   

Klasik İran musikisinin Nevruz temalı en güzel örneklerini sunan Banu isimli müzik grubunun konser verdiği etkinliklerde Nevruz’la ilgili Türk ve İran edebiyatlarından şiirler de okundu.

Konser sonrasında kurs öğrencileri tarafından, Osmanlı’daki temaşa geleneğini yansıtan ve geleneksel sanatlarımızdan olan Ebru sanatının yapım aşamaları ve inceliklerinin gösterildiği performans çalışmaları gerçekleştirildi.

Program, İran geleneğinde önemli yeri olan ve Nevruz için özel olarak hazırlanan Heftsin sofrasında fotoğraf çekilmesiyle sona erdi.

Nevruz Bayramı

Yazılı olarak ilk kez II. yüzyılda Pers kaynaklarında adı geçen ve İran takvimine göre yılın ilk gününü temsil eden Nevruz Bayramı; yeni yıl veya bahar bayramı olarak da isimlendiriliyor. Farslar, Türkler, Afganlar, Gürcüler ve Arnavutlar tarafından da kutlanan Nevruz, doğanın uyanışını temsil ediyor. Etkinliklerin yapıldığı tarih olan 21 Mart, 2010 yılında Birleşmiş Milletler Genel Kurulu’nca Dünya Nevruz Bayramı ilan edilmişti.

Nevruz, Türk kültüründe Göktürklerin Ergenekon’dan demir dağı eritip çıkmalarını, baharın gelişini, doğanın uyanışını temsil eder. Doğu Türkistan’dan Balkanlar’a kadar tüm Türk kavimleri ve toplulukları tarafından M.Ö. 8. yüzyıldan günümüze kadar her yıl 21 Mart’a denk gelen günlerde kutlanıyor. On İki Hayvanlı Takvim ve Melikşah’ın Celali Takvimi’nde yılbaşı olarak belirlenen 21 Mart, Divanü Lügati’t-Türk’te de ilkbaharın gelişi olarak belirtilir. Türk edebiyatı ve musikisine Nevruz-ı Asl, Nevruz-ı Arap, Nevruz-ı Bayati, Nevruz-ı Hicaz, Nevruz-ı Acem ve Nevruz-ı Seba olarak girmiş olan Nevruz, Selçuklu ve Osmanlı'da da milli bayram olarak kutlanmıştır.

Nevruz diğer Türk devlet ve topluluklarında kutlanmaktadır. Bunlardan Azerbaycan’da Novruz, Kazakistan’da Navrız Meyrami, Kırgızistan’da Nooruz, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nde Mart Dokuzu, Kırım Türklerinde Navrez, Batı Trakya Türkleri'nde ise Mevris adları ile anılır.