Türkiye - Merkez

En son aradıklarınız Temizle

Tiflis’te Geleneksel Türk El Sanatları Tanıtıldı

30.03.2014 1333 Okunma Sayısı

20-24 Mart tarihleri arasında Tilis’te, Yunus Emre Türk Kültürü Merkezi ile Akdeniz Üniversitesi Kültür Sanat Araştırma Merkezinin ortaklaşa düzenlediği bir etkinlikte Geleneksel Türk El Sanatları tanıtımı gerçekleştirildi.

Etkinliğe Akdeniz Üniversitesi, İstanbul Üniversitesi, İzmir Dokuz Eylül Üniversitesi, Selçuk Üniversitesi, Sivas Cumhuriyet Üniversitesi, Afyon Kocatepe Üniversitesi, Nevşehir Üniversitesi, Pamukkale Üniversitesi ve Aksaray Üniversitesi olmak üzere 8 farklı üniversiteden 14 akademisyen katıldı.

Ebru, telkari, çini, tezhip, minyatür, taş baskı, hat, ahşap dağlama, keçe, çarpana dokuma tekniği ve şii dokuma tekniği gibi geleneksel Türk el sanatlarından örneklerin tanıtıldığı program, 4 gün boyunca Gürcistan Devlet Sanat Akademisi, Radisson Blu Otel, İvane Cavahişvili Tiflis Devlet Üniversitesi  ve Tbilisi Mall Alışveriş Merkezinde devam etti. Ayrıca Gürcistan Devlet Sanat Akademisi  ve Tiflis Devlet Üniversitesinde 2 karma sergi açıldı.

Türkiye’nin Tiflis Büyükelçisi Levent Murat Burhan’ın da katıldığı program, öğrenci ve akademisyenlerin yoğunlukta olduğu, kalabalık bir davetli topluluğu tarafından ilgiyle takip edildi.

Gürcistan Sanat Akademisi Rektörü Prof. Dr. Tinatin Kldiaşvili, İvane Cavahişvili Tiflis Devlet Üniversitesi Beşeri Bilimler Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Darecan Tvalvadze ve Türkiye Cumhuriyeti Tiflis Büyükelçisi Levent Murat Burhan verdikleri demeçlerde, Tiflis Yunus Emre Türk Kültür Merkezinin açılmasından bu yana çok kısa bir süre geçmesine rağmen, böylesine büyük çapta etkinliklere ev sahipliği yapmasının memnuniyet verici olduğunu belirterek Gürcü halkının, Tiflis YETKM aracılığıyla Türk kültürü ve Türk el sanatlarını daha yakından tanıma fırsatı bulduğunu söyledilşer.