Türkiye - Merkez

En son aradıklarınız Temizle

Tiran'da Nurullah Genç İle Şiir Sohbetleri

01.03.2014 1334 Okunma Sayısı

Makedonya ve Kosova üniversitelerinde şiir sohbetleri yapan Şair Nurullah Genç, son olarak Tiran Üniversitesi Yabancı Diller Fakültesi Türkoloji Bölümünü ziyaret ederek Bölüm Başkanı Alban Foçi’nin ev sahipliğinde ikinci sınıf öğrencilerine bir konferans verdi.

Şiir sanatı hakkında bilgiler veren Genç, şiirle yaşadığını söyleyerek “Şiirle oturuyor, şiirle kalkıyor, şiirle yaşıyorum.” dedi.

“Her sanatkârın bir geleneği olmalı”

Şiir sohbetinin ikinci durağı olan Tiran Yunus Emre Türk Kültür Merkezinde ise Genç,  şiirin ülkeler veya diller arasında farklılığının bulunmadığını belirterek her gün şiir okumanın insana huzur vereceğini kaydetti.

“Tanrı insanı yarattı ve kendi yeteneklerinden verdi. Görünme arzusu Allah’tan insana verilmiş bir özelliktir.” diyen Genç,  sanatçıların eserlerinin ve yeteneklerinin takdir edilmesinin teşvik edici bir unsur olduğunu söyledi.

“Sanat eserine dilin ve kültürün her parçasının yansıyabileceğini” ifade eden Genç, sözlerine şöyle devam etti: “Şiir yazabilmek için dile ve kültüre vakıf olmalısınız. Kültür ve bilgi seviyesini artırmayan sanatçı olamaz. Her sanatkârın bir geleneği olmalı ve öncekileri de bilmelidir.”

Yağmurun bereketinden etkilendiğini belirterek “Yağmur” şiirinin doğuşunu da anlatan Genç, sanatın direkt değil, dolaylı yollardan çağrıştırarak göstermeyi amaçladığını ve ahlak olmadan gerçek sanat olamayacağını söyledi.

Beder Üniversitesi Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü ile Tiran Üniversitesi Türkoloji Bölümü öğretim üyeleri ve öğrencilerinin yanında Tiran YETKM kursiyerlerinin de ilgi gösterdiği program, Tiran YETKM Eğitim Koordinatörü Fatih Şener’in mini konserinin ardından sona erdi.