Türkiye - Merkez

En son aradıklarınız Temizle

Tokyo’da Türk Edebiyatında İstanbul Konferansı

16.01.2014 1093 Okunma Sayısı

Tokyo Yunus Emre Türk Kültür Merkezi, 27 Ocak 2013’te Yomiuri Nihon TV Kültür Merkezi ile beraber Türk Edebiyatında İstanbul başlıklı bir konferans düzenledi.

Tokyo Yunus Emre Türk Kültür Merkezinde gerçekleştirilen konferansa, Yomiuri Nihon TV Kültür Merkezi Öğretim Elemanı ve Yeni Türk Edebiyatı Araştırmacısı İkuko Suzuki ile Türkiye’nin Tokyo Büyükelçiliği Kültür Tanıtma Müşavirliğinden Masamitsu Omori konuşmacı olarak katıldı. Programın Türk Edebiyatı bölümünde yazarlar ve eserleri tanıtıldı.

Yeni Türk Edebiyatı Araştırmacısı ve Yomiuri Nihon TV Kültür Merkezi Öğretim Elemanı İkuko Suzuki, İstanbul âşığı yazarlar ve eserleri hakkında bilgi vererek İstanbul ve Boğaziçi’yi romanlarında konu olarak seçen Abdülhak Hisar Şinasi’yi anlattı.

İkinci bölümde ise Beyoğlu’nu seven Sait Faik Abasıyanık ve Orhan Pamuk’un eserleri ve romancılığı üzerinde duruldu. İstiklal Caddesi’nin eski fotoğrafları gösterilerek o dönemden insan manzaralarının aktarıldığı bölümde, eserlerin konusunu eski İstanbul’daki olaylardan seçen polisiye roman yazarı Ahmet Ümit’in yazarlık serüveni ise katılımcıları adeta büyüledi. 

Programın sonlarına doğru Orhan Veli Kanık’ın “İstanbul’u Dinliyorum” şiiri büyük beğeni topladı. Program, İstanbul’a ait fotoğrafların gösterimiyle sona erdi