Türkiye - Merkez

En son aradıklarınız Temizle

Tokyo YETKM’den Tokyo Bunkyo Belediyesine Ziyaret

08.03.2014 1445 Okunma Sayısı

Tokyo Yunus Emre Türk Kültür Merkezi Müdürü Telat Aydın, Tokyo-Bunkyo Belediyesi Başkanı Hironobu Narisawa’yı makamında ziyaret etti.

Ziyarette Aydın, Yunus Emre Enstitüsünün kuruluş amacı, Kültür Merkezi’nin çalışmaları hakkında Hironobu Narisawa’ya bilgi verdi.

Aydın, iki ülke arasındaki kültürel değişim faaliyetlerinin artırılması, Bunkyo Belediyesi sınırları içerisinde yer alan üniversiteler, araştırma merkezleri, kültür ve sanat merkezleri ile Tokyo Yunus Emre Türk Kültür Merkezi arasındaki mevcut işbirliklerin geliştirilmesi konularında Belediye Başkanı Narisawa ile fikir alışverişinde bulundu.

Belediye Başkanı Narisawa ise, iki ülke arasında tarihten gelen dostluk ilişkilerinin, daha da geliştirileceğini belirterek Tokyo Yunus Emre Türk Kültür Merkezinin çalışmalarını destekleyeceklerini söyledi.

Yunus Emre Enstitüsü ile işbirliği protokolü imzalayan Bunkyo Gakuin Üniversitesi ve tanınmış Türkologların ders verdiği Tokyo Üniversitesi başta olmak üzere 18 üniversiteyi bölge sınırları içerisinde bulunduran Bunkyo Belesiyesi, aynı zamanda Japonya’da Türkiye ile ilgili en fazla yazılı arşivin bulunduğu Tokyo Bunko Araştırma Merkezinin de yer aldığı bir belediye olarak dikkat çekiyor.