Türkiye - Merkez

En son aradıklarınız Temizle

Türkan Şoray, Berlin YETKM’de

02.04.2014 1237 Okunma Sayısı

Berlin Yunus  Emre Türk Kültür Merkezi, 11. Berlin Türk Film Haftasının açılışında kendisine onur ödülü verilen,  Türk sinemasının ünlü oyuncusu Türkan Şoray ile bir söyleşi gerçekleştirdi. Toplantı Berlin Türk Evi‘nde gerçekleşti. Baden Würtenberg Eyaleti Uyum Bakanı Bilkay Öney‘ in moderatörlüğünü yaptığı programda sanatçı, Türk sinemasında yaşanan gelişmeler üzerine konuştu. Söyleşi, kamuoyu ve medya tarafından çok yoğun ilgi gördü.

Şoray konuşmasında; toplumdaki değişimin doğrudan sinema çekimlerine yansıdığının altını çizdi. Eskiden yakın sosyal ilişkilerin ve toplumsal ideallerin  ön planda durduğunu belirten sanat kadını, bireyselleşmenin sinemaya da yansıdığını söyledi.  Şoray; Türk sinemasında eskiden kötü ve iyi karekterlerin ortaya konulduğunu,  toplumda iyi idealinin yer aldığını ve iyilerin savaşı kazandığını vurguladı. Bireyselleşmenin yaygın hale gelişiyle birlikte, ele alınan konuların da ferdileştiğini belirtti. Şoray; "Film konusu karekterlerin piskolojik derinliğinin yansıtıyor, her karaktere iyi ve kötü özellikler birarada atfedilebiliyor ve karmaşıklıklar ortaya konulabiliyor" dedi.  Toplumsal değerlerin yitirilmesinin olumsuzluklar doğurduğuna da dikkat çekti.

Ünlü oyuncu konuşmasında  teknik değişimlere de işaret etti. Televizyonun tüm dünyada olduğu gibi sinemaya olumsuz etkisinin olduğunu, eksenin beyaz perdeden beyaz cama kaydığını vurguladı. Sinemalara akın akın giden seyirciler, yerini daha seçici seyirciye bıraktı. Diziler daha önemli hale geldi‘ dedi.

Söyleşi sonrası seyirci ile sohbet ve kaynaşma fırsatı bulan Türkan Şoray,  fotoğraf çektirdi ve Sinemam ve Ben‘ adlı kitabını imzaladı.