Türkiye - Merkez

En son aradıklarınız Temizle

Üsküp YETKM’de “İsmail Çetişli Edebiyat Konferansı’’

08.04.2014 1272 Okunma Sayısı

Pamukkale Üniversitesi Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü öğretim üyelerinden Prof. Dr. İsmail Çetişli, Makedonya’da 15 Mart Cuma günü iki konferans verdi. Konferansların ilki İştip Gotse Delçev Üniversitesi Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü’nde ikincisi ise Üsküp YETKM’de gerçekleşti.

Fakülte Dekan Vekili Doç. Dr. Jovanka Denkova’nın açılış konuşmasının ardından Çetişli, sanat, edebiyat ve  edebiyat metni tahlili ile ilgili genel bir değerlendirmede bulundu. 

Çetişli: “Dilimiz Olmasaydı Yunus Bana Nasıl Gelecekti?”

‘‘Hayatımızı iyilik, doğruluk, güzellik, menfaat gibi dört temel eğilim şekillendirir’’ diyerek sözlerine başlayan Çetişli, sanatın kaynağının da güzellik duygusu olduğunu söyledi. Çetişli, edebiyata güzellik olarak, bir sanat olarak bakmak gerektiğini belirterek öncelikli yaklaşım tarzının ise estetik olması gerektiğini ifade etti. Millet hayatında edebiyatın çok önemli olduğuna değinen Çetişli,  edebiyat-kültür-millet arasında çok güçlü bağların olduğunu vurguladı.

Çetişli; “Sanatlar içinde en millî olanı edebiyattır. Çünkü vasıtası dildir” diyerek Bakî, Nahitî, Neşatî Gazi Giray, Yunus Emre’den örneklerle “Dilimiz olmasaydı Yunus bana nasıl gelecekti?” sorusunu yöneltti.

Çetişli: “Hayatınıza Derinlik Katmak İstiyorsanız Sanata Dikkat Edin”

Toplum olarak edebiyata şekil verirken aynı anda edebiyatın da topluma şekil verdiğinin dile getiren Prof. Dr. İsmail Çetişli, Türk Milleti diye bir değerden söz edilebiliniyorsa Türk Edebiyatının bunun oluşmasında çok önemli bir rol üstlendiğini kaydetti.

Çetişli dinleyicilere; ‘Hayatınıza derinlik katmak istiyorsanız sanata dikkat edin. Modernizim, maalesef  insan hayatından birçok değeri aldı. Hayatınızda sanata ve güzelliğe yer açın’ diyerek tavsiyede bulundu. Program bitiminde öğrenciler ve İştip Gotse Delçev Üniversitesi Türk Dili ve Edebiyatı Bölüm Başkanı Doç. Dr. Mahmut Çelik, Yunus Emre Enstitüsü ve katılımcılara teşekkür etti.

Konferansa, Aziz Kiril Metodiy Üniversitesi Filoloji ve Pedagoji Bölümleri, Kalkandelen Devlet Üniversitesi ve Gotse Delçev Üniversitesi Türkoloji Bölümü öğrencileri başta olmak üzere, bölümde görevli akademisyenler de katıldı.