Türkiye - Merkez

En son aradıklarınız Temizle

Varşova Yetkm’de Ebru Kurs Sergisi

20.03.2014 1326 Okunma Sayısı

Varşova Yunus Emre Türk Kültür Merkezi, Vistula Üniversitesi bünyesinde ebru kursiyerlerinin çalışmalarını sergiledi.

Kursiyerlerin ebru sanatındaki gelişim aşamalarının adım adım gösterilerek onların ebrudaki ilerlemelerinin de ortaya konulduğu sergide kursiyerlerin her türden çalışmasına yer verildi.

 Ebru kursu hocası Anna Drzeniewicz, Türk kültürüyle Türkoloji Bölümünde tanıştığını belirterek “Her seyahatimde, Türkiye’ye ve Türk insanına hayran kalıyordum. Türk kültürüne olan merakım ebru sanatıyla tanışmama vesile oldu ve beş yıldan beri ebru sanatını severek öğrenmeye ve öğretmeye çalışıyorum.” dedi.  

Ebru kursiyerlerinden Martyna Hoser ise ebru sanatını ilginç bulduğunu kaydederek ‘’su üzerinde bu kadar güzel resimler, nasıl çiziliyor? diye merak ediyordum. Varşova Yunus Emre Türk Kültür Merkezinin açmış olduğu kurs sayesinde ebru sanatını daha yakından tanıma imkânım oldu. Burdaki yetkililere ebru kursu düzenledikleri için teşekkür ediyorum.” şeklinde konuştu.  

Varşova YETKM Müdürü Sait Çetindağ da, sergiye gösterilen ilgiden memnun olduğunu ve Varşova YETKM olarak Türk kültürünü tanıtmak amacıyla bu tarz etkinliklerin devam edeceğini söyledi.

Sergiye katılan Türkçe kursu öğrencileri ve Türkologlara ebru kursuyla ilgili bilgilendirmenin de yapıldığı sergide öğrenciler ve Türkologlar, yeni dönemde açılacak ebru kurslarına katılmak istediklerini ifade ettiler.