“8 Nisan Dünya Romanlar Günü” Üsküp’te Kutlandı

18/02/2015

Balkan Roman Birliği (BAROM), UKİD ve Yunus Emre Enstitüsü ortaklığında 09 Nisan 2015 tarihinde "8 Nisan Uluslararası Roman Günü” etkinliği gerçekleşti.

Üsküp Aleksander Palace Oteli’nde gerçekleştirilen etkinliğe, Makedonya Cumhuriyeti Başbakanı Nikola Gruevski, M.C. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Sayın Dime Spasov, M.C Devlet Bakanı Necdet Mustafa, T.C Edirne Valisi Ali Dursun Şahin, T.C Üsküp Büyükelçisi Ömür Şölendil, Yunus Emre Enstitüsü Başkan Yardımcısı Dr. Şaban Çobanoğlu, Yunus Emre Enstitüsü Ortadoğu, Afrika ve Asya Kültür Merkezleri Koordinatörü Doç. Dr. Mustafa Balcı, UKİD Genel Müdürü Şefik Kantar; M.C İslam Birliği Başkanı Süleyman Recep Efendi, BAROM Temsilcisi Erdinç Çekiç; Makedonya Cumhuriyeti’nde görev yapan yabancı misyon şefleri, siyasi parti temsilcileri ve çok sayıda vatandaş katıldı.

Etkinliğin açılış konuşmasını gerçekleştiren Makedonya Cumhuriyeti Devlet Bakanı ve BAROM Başkanı Necdet Mustafa konuşmasında, Makedonya Cumhuriyeti’nde ve tüm dünya genelinde yaşayan Romanların “8 Nisan Dünya Romanlar Günü”nü kutlayarak tüm Romanların hak ettikleri yaşam standardına kavuşmaları doğrultusunda çalışmalarına devam edeceklerini belirtti.

Devlet Bakanı Sayın Necdet Mustafa’nın konuşması sonrasında Yunus Emre Enstitüsü Başkan Yardımcısı Dr. Şaban Çobanoğlu açılış konuşmasını gerçekleştirdi. Konuşmasının başlangıcında Yunus Emre Enstitüsü’nün, Türkiye Cumhuriyeti’nin kültürel diplomasi alanında en önemli kurumu olduğunu belirten Çobanoğlu, Enstitü tarafından gerçekleştirilen faaliyetlerin ana amacının paydaş kurum ve kuruluşlarla işbirliği halinde kültürlerarasındaki etkileşime destek vermek olduğunu dile getirdi. Bu doğrultuda Enstitü olarak “8 Nisan Dünya Romanlar Günü” kutlamaları kapsamında UKİD ve BAROM ile işbirliği halinde söz konusu faaliyeti gerçekleştirdiklerini belirten Çobanoğlu bundan sonra da Roman vatandaşlar için desteğin devam edeceğini belirtti.

Etkinlikte bir açılış konuşması gerçekleştiren Makedonya Cumhuriyeti Başbakanı  Nikola Gruevski, M.C Hükümetinin Roman vatandaşlara yönelik yapmış olduğu sosyal yardımların hız kesmeden devam edeceğini belirterek söz konusu organizasyonu tertip eden BAROM, UKİD ve Yunus Emre Enstitüsü yetkililerine teşekkür etti.

T.C Edirne Valisi Dursun Ali Şahin, T.C Üsküp Büyükelçisi Ömür Şölendil ve UKİD Genel Müdürü  Şefik Kantar’ın açılış konuşmalarının ardından Opera ses sanatçıları Ernest İbraimovski, Gonca Vogorlova, Romenlerin ünlü klarnet sanatçısı Baysa Arifoska ve keman sanatçısı Zoran Corlev ve “Romanların Kraliçesi” olarak bilinen Esma Recepova gecede sahne aldı.