“Bir Mısırlının Kalbinde Geçen Çanakkale ” Konferansı ve Çanakkale Zaferi Sergisi

05/02/2015

Çanakkale Savaşının 100. Yılı münasebetiyle 31 Mart 2015 tarihinde Yunus Emre Enstitüsü İskenderiye Türk Kültür Merkezi’nde Ezher Üniversitesi Tercüme ve Diller Fakültesi Türk Dili ve Edebiyatı Öğretim Üyesi Doç. Dr. Hazem Said tarafından “Bir Mısırlının Kalbinde Geçen Çanakkale’ konulu bir konferans ve Genelkurmay Arşivlerinde Çanakkale Zaferi konulu bir sergi düzenlendi.

Konferansa, Ticaret Ateşesi Ramazan İçuz, İskenderiye’de yaşayan Türk toplumu, İskenderiye Üniversitesi Türkologları ve merkez kursiyerleri katıldı.

Doç. Dr. Hazem Said konuşmasında; “Çanakkale Zaferi anma töreninde Çanakkale’de olmak istediğini fakat gidemediğini, ruhen orada olduğunu, Kahire’den uzak, taşrada yaşayan ve Çanakkale’yi göremeyen ama Çanakkale Savaşı’nın destanlaşan sonucundan etkilenerek, gönül diliyle hislerini yazmaktan başka çare bulamayan bir Mısırlı şairin kalbindeki Çanakkale’yi paylaşmak istediğini, Çanakkale Savaşı’nın Müslüman askerinin inanç, azim, cesaret ve vatan sevgisinin ölümsüz bir destanı olduğunu, Çanakkale hakkında Türkçede Mehmet Akif Ersoy’un “Çanakkale Şehitlerine” adlı şiirinin, Arapça’da ise Ahmet Muharrem’in (1877-1945) “Turasü’l- Müslimin fi’l-Harbil – Alemiye el Ula” yani “Birinci Dünya Savaşı’nda Müslümanların Kültür Mirası” adlı destanı yazdığını, Çanakkale Savaşı sırasında Mehmet Akif’in Berlin’de Ahmet Muharrem’in de Mısır’ın bir ilinde bulunduğunu, ikisinin de Çanakkale savaşına katılma veya o cepheyi görme fırsatı bulamadığını,  ancak yazdıkları şiirler ikisinin de olayı ne derece yakından takip ettiklerini gösterdiğini, Ahmet Muharrem ve Mehmet Akif, Çanakkale savaşı hakkında yazdıkları şiirlerinde birbirine benzeyen düşünceler ve kavramlar ve hatta “hilal, medeniyet, vahşet ve haç” gibi kelimeleri ortak kullandığını, Akif, özel olarak Çanakkale savaşının birkaç manzarasını bütün detaylarıyla çizip duyguya ve övgüye büyük bir önem verirken, Ahmet Muharrem’in ise Birinci Dünya Savaşını anlatırken Çanakkale zaferini ele aldığını, iki şiirin birbirini tamamladığını, Ahmet Muharrem’in şiirinde olayların ayrıntılı anlatımının, o süreçte Arapların, Türklere ilgisini ve bilincini gösterdiğini, bu bilincin, – globalleşme ve iletişim imkânlarına rağmen- o gün daha çok olduğunu gördüğümüzü ifade etmiştir.”

Konuşması sonrası Doç. Dr. Hazem Said’e merkezimiz tarafından bir teşekkür plaketi takdim edilmiş, daha sonar dinleyicilerle birlikte 38 fotoğraftan oluşan Genelkurmay Arşivlerinde Çanakkale Zaferi konulu fotoğraf sergisi gezilmiştir.