Nobel Ödüllü İki Yazar: Orhan Pamuk ve Necip Mahfuz

31/01/2015

Uluslararası 10. İskenderiye Kitap Fuarı çerçevesinde Yunus Emre Enstitüsü İskenderiye Türk Kültür Merkezinin davetlisi olarak Mısır’a gelen Selçuk Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ahmet Kazım Ürün, İskenderiye Kütüphanesinde “Nobel Ödüllü İki Yazar: Orhan Pamuk ve Necip Mahfuz” başlıklı bir konferans gerçekleştirdi.

Konferansa başta T.C. İskenderiye Başkonsolosu Mehmet Akif Özdemir olmak üzere konsolosluk personeli, İskenderiye Üniversitesi Türk Dili ve Edebiyatı bölümü hocaları ve asistanları, çok sayıda öğrenci, edebiyatsever, yazar ve medya mensubu katıldı.

Yaklaşık iki saat süren konferansta Ürün, her iki yazarın edebi bir derinliğe sahip olduğu, Orhan Pamuk’un Osmanlı hat sanatı ve döneminin birçok inceliklerini edebiyata yansıttığını, kentli-aristokrat bir insanın hayatını konu edinmiş olduğunu, buna karşın Necip Mahfuz’un fakir, dar gelirli bir ailenin ferdi olarak daha çok yoksul kesimin sıkıntılarını dile getirdiğini, her iki yazarın da yaşayıp büyüdükleri şehirleri Kahire ve İstanbul’u eserlerinde işlediklerini işaret etti. Ürün, değerlendirmelerinin ardından dinleyicilerden gelen sorulara cevap verdi.

Ahmet Kazım Ürün Kimdir?

1962 yılında, Konya Akşehir'de doğdu. Selçuk Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi, Doğu Dilleri Bölümünde öğretim üyesidir. Araştırmacı yazar. İlk ve orta öğrenimini Yunak'ta, Lise öğrenimini ise Konya'da yaptı. Atatürk ve Ankara Üniversitesinde lisans ve lisansüstü eğitimini tamamladı. 1985 yılından itibaren çeşitli üniversitelerde akademik görevlerde bulundu. Değişik tarihlerde, bilimsel araştırma ve incelemeler yapmak üzere, Mısır, Suudi Arabistan ve İngiltere'ye gitti. Eserlerinden bazıları şunlardır.

Arap Edebiyatında Hikmetli Sözler,
Modern Mısır Romanında Necîb Mahfûz ve Toplumcu Gerçekçi Romanları

Ahmet Şevki ve Türkiye İle İlgili Şiirleri
Arap Şiirinde Güzel Yüz ve Güzel Göz