Türkiye Uluslararası İskenderiye Kitap Fuarında Temsil Edildi

30/01/2015

Kahire Kitap Fuarından sonra Mısır’ın en önemli kitap fuarları olan ve 27 Mart-8 Nisan 2014 tarihleri arasında 10.su düzenlenen Uluslararası İskenderiye Kitap Fuarına 10 ülkeden 150’ye yakın yayıncı katıldı. Ülkemizi Yunus Emre Enstitüsü İskenderiye Türk Kültür Merkezi temsil etmiştir.

İskenderiye Valisi Tarık El-Mehdi tarafından açılışı yapılan fuarın onur konuğu Arap Birliği Eğitim, Kültür ve Bilim Kurumu olmuştur. 27 Mart 2014 tarihinde gerçekleşen açılışa Mısırlı yetkililerin yanı sıra Arap dünyasından katılımcılar, yabancı temsilcilerve yabancı misyon şefleri de katıldı.

10. Uluslararası İskenderiye Kitap Fuarında, siyaset, ekonomi, toplum, bilim, din ve sanat alanlarında yayınlanan kitaplarla çocuk kitapları, dergi ve elektronik yayınlar stantlardaki yerini aldı.

Fuarda, konferanslar, şiir akşamları, konserler, film gösterimleri ve imza günleri gibi çok sayıda kültürel faaliyet gerçekleşti. İskenderiye Kültür Merkezi stant açarak Kültür Bakanlığımız yayınları arasından çıkan ülkemizi, kültürümüzü, mimarimizi, el sanatlarımızı, yemek kültürümüzü tanıtan prestij kitaplarıyla birlikte Ahmet Karahisari’nin hattıyla yazılmış Kur’an-ı Kerim nüshası, kutsal emanetler, TEDA Projesi kapsamında Türkçeden Arapçaya tercüme edilmiş Türk romanlarını sergiledi.