Kosova Kültür, Gençlik ve Spor Bakanından Yunus Emre Enstitüsüne Ziyaret

26/12/2017

Kosova Cumhuriyeti Kültür Gençlik ve Spor Bakanı Kujtim Gashi ve beraberindeki heyet, Yunus Emre Enstitüsü Başkanı Prof. Dr. Şeref Ateş’i makamında ziyaret etti.

Türkiye’ye resmî temaslarda bulunmak üzere gelen Bakan Gashi, Türkiye Cumhuriyeti (T.C.) Kültür Turizm Bakanlığından sonra Yunus Emre Enstitüsüne yaptığı ziyarette, Enstitü Başkanı Prof. Dr. Ateş ile bir araya gelerek iki ülke arasındaki olası iş birliklerini görüştü.

T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı ile kültür alanında imzaladıkları anlaşmaya atıfta bulunan Gashi, benzer anlaşmaların Yunus Emre Enstitüsü ile de imzalanabileceğinin altını çizdi. Enstitü Başkanı Prof. Dr. Şeref Ateş de Türkiye ve Kosova’nın iki kardeş ülke olduğunu söyleyerek kültür, eğitim ve bilim alanlarında yapılabilecek iş birliklerine açık olduklarını bildirdi. Türkoloji Projesi kapsamında Kosova’daki üniversitelere Türkiye’den akademisyen gönderdiklerini hatırlatan Prof. Dr. Ateş, Kosova’nın bilim alanında da gelişmesi için Enstitünün Türkiye Akademik ve Bilimsel İş Birliği Projesi (TABİP) çerçevesinde destek olabileceğini vurguladı.

Karşılıklı hediye takdiminden sonra Bakan Gashi, Prof. Dr. Ateş’e misafirperverliğinden dolayı teşekkür ederek bir sonraki görüşmenin Kosova’da gerçekleştirilmesi yönündeki dileklerini iletti.

Bakan Gashi’ye ziyarette Özel Kalem Müdürü Jehona Shyti, Danışmanı Samir Hoca, Kosova Cumhuriyeti Ankara Büyükelçiliği Başkâtibi Gülşen Bölükbaşı da eşlik etti.