Amsterdam’da "Türkiye’den Yunanistan’a, Poptan Halk Şarkılarına" Konseri

Yazıcı-dostu sürüm

Amsterdam Yunus Emre Enstitüsü (YEE) tarafından düzenlenen ‘Tükiye’den Yunanistan’a, Poptan Halk Şarkılarına’ konseri Türk, Yunan ve Hollandalı müzikseverler tarafından ilgiyle takip edildi.

Amsterdam YEE tarafından OBA Amsterdam Merkez Kütüphanesi Konser Salonu'ndaki etkinlikte, Türk ve Yunan sanatçılardan oluşan orkestra konser verdi.

Konsere Türkiye’nin Lahey Büyükelçisi Selçuk Ünal, Amsterdam Başkonsolosu Mahmut Burak Ersoy, Yunanistan’ın Lahey Büyükelçisi Caterina Ghini ve Bosna-Herkesi’in Lahey Büyükelçisi Almir Šahović’in yanı sıra Pakistan Büyükelçiliğinden ve Hollanda Dışişleri Bakanlığından temsilciler katıldı.

Türk ve Yunan sanatçılardan oluşan orkestra, çok sayıda Türk, Yunan ve Hollandalı müzikseverin katıldığı konserde Türk ve Yunan bestekarların şarkılarını her iki ülkenin dilinde beraberce seslendirdi.

Konser öncesi katılımcılara selamlama konuşması yapan Büyükelçi Ünal, Hollanda ve Türkiye arasındaki ilişkilerde bu yılın çok önemli olduğunu ifade ederek, "Bu yılı Hollanda-Türkiye dostluk anlaşmasının 100'üncü ve Hollanda-Türkiye İş Gücü Anlaşması'nın 60'ıncı yıl dönümü olarak kutluyoruz." dedi.

Ünal, Hollanda'ya gelen Türk ve Yunanların burada sağladıkları iş gücünün yanı sıra birçok noktada İkinci Dünya Savaşı başta olmak üzere tarih olayların birçoğunda iki ülke diplomatlarının çok kez ortak hareket ettiğini anlattı.

"Ezgilerin ortaklığı Yunus Emre’nin evrensel barış mesajını yansıtıyor"

Amsterdam YEE Koordinatörü Adil Akaltun, konser öncesinde yaptığı konuşmada, "Ezgilerin ortaklığı Yunus Emrenin evrensel barış mesajını yansıtıyor" dedi.

İki ülke arasındaki derin tarihsel bağlara vurgu yapan Akaltun, “Kısa süre içerisinde Yunanistan Başbakanı Türkiye’ye ziyaret gerçekleştirecek, bu konserde bizi bir araya getiren şey ve iki ülkeyi yan yana tutan ortak şey, Yunus Emre’nin evrensel mesajında belirttiği gibi birbirimizi sevmek ve birbirimizi anlamak. Bugünlerde bu duyguya çok ihtiyacımız var.” diye konuştu.

Etkinlik, büyükelçilerin müzisyenlere çiçek takdimiyle sona erdi.

 

Diğer Etkinlikler

Köln Yunus Emre Enstitüsü Sekiz Köprü (Acht Brücken) Festivali ile birlikte “Aşkın Bir Yolculuk” (A...

Bosna Hersek'in başkenti Saraybosna'da Yunus Emre Enstitüsü (YEE) tarafından "Türkiye Günleri"...

Yunus Emre Enstitüsü (YEE), Belçika'nın başkenti Brüksel'de 25-27 Nisan 2024 tarihlerinde  ...

Kazakistanlı dombra sanatçısı Arslanbek Sultanbekov ile Bosna Hersekli virtüöz Zeyd ...