“Anadolu’nun Renkleri-KADEŞ Müzikali” Dünya Turnesine Hindistan ile Devam Etti

23/02/2018

Yunus Emre Enstitüsü, “Anadolu’nun Renkleri” ismiyle 2017 yılında başladığı kültür-sanat turnesine Yeni Delhi ile devam etti.

2009 yılından bugüne dünyanın farklı yerlerinde açtığı 50’den fazla kültür merkezleri ve 139 irtibat noktasıyla Türk dilini, kültürünü, sanatını ve tarihini tanıtan Yunus Emre Enstitüsünün, Hindistan’da yürütmekte olduğu Türkoloji Projesi çerçevesinde düzenlediği KADEŞ müzikali Yeni Delhi’de büyük bir coşku ve ilgiyle karşılandı.

Türkiye’den misafir öğretim üyelerinin de ders verdiği Jamia Millia Üniversitesi bünyesinde yer alan Dr. Ansari Oditoryumu’nda düzenlenen gösteride Anadolu’nun birbirinden renkli müzikal birikimi ve halk dansları 650 kişilik bir izleyici kitlesine ulaştı. Anadolu’nun renkli yöresel motifleri ile başlayıp Hint Bollywood tarzı dans gösterisi ile sona eren program dakikalarca alkışlandı.

Gösteriye katılan Türkiye Cumhuriyeti Hindistan Büyükelçisi Şakir Özkan Torunlar programın açılışında yaptığı konuşmada, Anadolu topraklarında cereyan eden ve gösteriye adını veren ilk yazılı barış antlaşması “KADEŞ” ile ilgili geniş bir bilgi verdi. Büyükelçi Torunlar, iki ülke ilişkilerinde önemli bir yeri olan Jamia Milllia Üniversitesindeki Enstitü faaliyetlerinin önemine dikkat çektiği konuşmasında Yunus Emre Enstitüsünün dünya çapında yürütmekte olduğu çalışmalar hakkında da katılımcıları bilgilendirdi.

Programa Jamia Milla Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Shahid Ashraf, Üniversitenin Uluslulararası İlişkiler Koordinatörü Mukresh Ranjan ve Farsça Bölüm Başkanı Abdülhalim Aghar ile birçok akademisyen de katıldı.