×

Hata mesajı

Notice: unserialize(): Error at offset 4 of 4 bytes in variable_initialize() (line 1202 of /home/yeeorg/public_html/includes/bootstrap.inc).

Antalya’da Ukraynalı Savaş Mağduru Çocuklar için Özel Etkinlikler

Yazıcı-dostu sürüm

Ukraynalı savaş mağduru yaklaşık bin çocuk, 19 Mayıs Atatürk'ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı kapsamında Antalya'da iki gün süren etkinliklerde eğlendi.

UKRAYNA'DAKİ YETİMHANELERDEN GELDİLER

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın eşi Emine Erdoğan ile Ukrayna Devlet Başkanı Vladimir Zelenskiy'nin eşi Olena Zelenska'nın inisiyatifiyle Ukrayna'daki yetimhanelerden Türkiye'ye getirilen çocuklar Manavgat ve Kemer ilçelerindeki otellere yerleştirildi.

Antalya Aile ve Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğü koordinesinde ve Uluslararası Sivil Toplumu Destekleme ve Geliştirme Derneği (STD) iş birliğinde, Yunus Emre Enstitüsü tarafından 19 Mayıs Atatürk'ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı kapsamında Antalya'da savaşın izlerini unutmaya çalışan Ukraynalı çocuklar için iki günlük etkinlik düzenlendi.

Ukraynalı çocukların bir kısmı Kemer ilçesi Beldibi'nde bir otelde diğer grup ise Manavgat ilçesi Side Mahallesi'nde bir otelde düzenlenen etkinliklerde eğlendi. Etkinlikler kapsamında çocuklar kil, savunma sanatları, boyama, üç boyutlu Türkiye turu ve ok atma gibi etkinlikler yapma fırsatı buldu.

Boyalı elleriyle yaptıkları resimlerle dünya barışının önemine vurgu yapan savaş mağduru çocuklar, çevre bilincini desteklemek için de Antalya sahilinde gönüllü olarak çöp topladı.

Savaş mağduru çocuklar, çeşitli animasyon gösterilerinin yapıldığı Türkçe ve Ukraynaca müziklerin çalındığı etkinlikte doyasıya eğlendi.

SAVAŞ MAĞDURU ÇOCUKLAR İÇİN TÜRKÇE KURSU

Yunus Emre Enstitüsü Koordinatörü İhsan Demirbaş,  Antalya'da yaklaşık bin Ukraynalı çocuğu ağırladıklarını belirtti. Etkinlikte Ukraynalı çocukların heyecanına ortak olduklarını ve güzel bir gün geçirdiklerini ifade eden Demirbaş, "Savaş mağduru Ukraynalı çocuklarımıza yakında Antalya'da Türkçe kursları başlatacağız. Türkçe kurslarımız çevrim içi ve yüz yüze olarak yapılacak." dedi.

Etkinliğe katılan Ukrayna'nın Antalya Konsolosu Emir Rustamov, Antalya'da çifte bayram kutladıklarını belirterek, "Türkiye'de Gençlik Bayramı, Ukrayna'da ise Milli Kıyafet Bayramı olmasından dolayı çifte bayramı yaşıyoruz. Bugün biz milli kıyafetlerimizi, gömleklerimizi giyindik. Bu bayramı da bu şekilde kutlamaya çalışıyoruz." diye konuştu.

Ukrayna'da hem savaşın hem de hayatın da devam ettiğini dile getiren Rustamov, Ukrayna'dan gelen yaklaşık bin yetim çocuğun burada Türk dostlarıyla beraber eğlendiklerini vurguladı.

 

Diğer Etkinlikler

Azez Yunus Emre Enstitüsü tarafından Suriye Güvenli Bölge’nin Azez, Afrin, Raco, Şeran, Ahtarin, Soran ve Çobanbey...

Köln Yunus Emre Enstitüsü tarafından ilkokulların bünyesinde gerçekleştirilen Türkçe ve Almanca okuma günleri...

Yunus Emre Enstitüsünün Romanya'daki Bükreş ve Köstence şehirlerinde bulunan merkezleri 1 Haziran'da kutlanan...

Azez Yunus Emre Enstitüsünün Suriye Güvenli Bölge’de yürüttüğü eğitim, kültür-sanat faaliyetleri kapsamında 10 bin...