×

Hata mesajı

Notice: unserialize(): Error at offset 4 of 4 bytes in variable_initialize() (line 1202 of /home/yeeorg/public_html/includes/bootstrap.inc).

Arjantin'de Göçmenler Günü Festivali

Yazıcı-dostu sürüm

Arjantin'de her yıl düzenlenen, binlerce kişinin ziyaret ettiği, farklı etnik kökene mensup Arjantinlilerin atalarının kültürlerini tanıttıkları Göçmenler Günü Festivali'nde Türkiye'yi bu yıl Yunus Emre Enstitüsü (YEE) temsil etti.

Festival, Ulusal Göç İdaresi tarafından, 1900'lerin başında ülkenin göç akınına uğradığı dönemde göçmenlerin başkent Buenos Aires'e geldiklerinde kaldıkları, 1990'dan bu yana ise Göç İdaresi bünyesinde hizmet veren eski Göçmenler Oteli'nin bahçesinde düzenlendi.

Çin'den Danimarka'ya, Kore'den Kongo'ya kadar çeşitli kökenlere mensup toplulukların katıldığı 4 Eylül 2022 tarihindeki festivalde Türkiye'yi de Yunus Emre Enstitüsü temsil etti.

Çeşitli kültürlerin sergilediği müzik, dans ve gösterilerin yanı sıra düzenlenen geçit töreninde yöresel kıyafetler giyen Türk vatandaşları Türk bayrağı taşırken, kurulan standa yoğun ilgi gösteren ziyaretçiler, çay, kahve, döner, baklava gibi lezzetlerin tadını çıkardı.

"TÜRKİYE STANDINA BÜYÜK BİR İLGİ VARDI"

Yunus Emre Enstitüsü Arjantin Koordinatörü Aydın Bayat, yaptığı açıklamada, "Gerçekten Türkiye standına büyük bir ilgi vardı. Festivale katılan insanlar, özellikle Türk mutfağına yoğun bir alaka gösterdi. Kökeni farklı kültürlerden çok sayıda kişi katıldı buraya, dolayısıyla bu festival, hem ziyaretçilerin Türk kültürünü tanımasını hem de birbirine uzak kültürleri bir arada görme olanağını sağladı." dedi.

Bayat, Yunus Emre Enstitüsünün etkinliklerine dikkati çekerek, "Standımızı ziyaret eden katılımcılar, çoğunlukla Türkçe kurslarına ilişkin sorular yönelttiler. Böylece Türk dizileri üzerinden Türk kültürü ve diline ilgi duyan insanların, hem bu alanda kendilerini doğru kaynaktan geliştirebilecekleri bir kapı aralamış olduk hem de toplumlar arasındaki bağın güçlenmesine katkıda bulunduk." şeklinde konuştu.

BİR ŞARKI TÜRKİYE MERAKINI ARTIRDI

Türkiye standını ziyaret eden Arjantinli Estela Alfonzo, , "Sunum çok güzel, Türkiye'nin standı olması çok hoşuma gitti. Bu tür etkinlikler bizi bir araya getiriyor ve her ülkenin, özellikle de Türkiye'nin ne tür güzelliklerinin olduğunu görmemizi sağlıyor." dedi.

Üzerinde Türkiye yazılı tişört giyen ve ay yıldızlı kolye takan Estela, Türkiye'ye olan ilgisinin bir şarkı ile başladığını belirterek, "Türkçeyi daha önce hiç duymamıştım. Youtube'da Tarkan'ın bir şarkısını buldum ve o şarkı sayesinde Türkçe ile ilgilenmeye başladım. Türk kültürünü keşfettim, Türkiye'den insanlarla tanıştım, 2 kez Türkiye'ye gittim, çok güzel yerler tanıdım." diye konuştu.

Türkiye'yi çok sevdiğini söyleyen Estela, "Arjantin'de Türk kültürüne büyük bir ilgi var, her şey bir yana, bu, diziler sayesinde fark ediliyor." değerlendirmesinde bulundu.

 

Diğer Etkinlikler

Sefarad Yahudilerinin Osmanlı topraklarına gelişinin 530. yıl dönümü dolayısıyla İspanya'nın güneyindeki Endülüs...

Katar’ın başkenti Doha’daki Yunus Emre Enstitüsünde Ramazan ayı boyunca birbirinden renkli birçok faaliyet düzenlendi....

Gürcistan'ın Marneuli kentinde, Tiflis Yunus Emre Enstitüsü (YEE) tarafından açılan Geleneksel Türk...

Yunus Emre Enstitüsü (YEE), Kazakistan'ın Pretorya Büyükelçiliği iş birliğiyle, Güney Afrika Cumhuriyeti'nin...