Dakar’da "Yunus'un Sesi Konseri”

Yazıcı-dostu sürüm

Yunus Emre'nin vefatının 700. yılında T.C. Cumhurbaşkanlığı tarafından 2021 yılının Yunus Emre ve Türkçe yılı olarak ilan edilmesi münasebetiyle  “Yunus’un Sesi” konseri düzenlendi. 

 

Dakar Yunus Emre Enstitüsü ve Türkiye Cumhuriyeti Dakar Büyükelçiliği iş birliğinde 9 Aralık 2021 tarihinde Dakar’da gerçekleşen konser sanatseverler tarafından büyük ilgi gördü. 

700 KİŞİ KATILDI

Türkiye Cumhuriyeti Dakar Büyükelçisi Prof. Dr. Ahmet Kavas ve Dakar Yunus Emre Enstitüsü Müdürü Merve Işık Elsıkma’nın büyük Türk düşünürü, tasavvuf ve şair Yunus Emre ve Türk Tasavvuf Müziği hakkındaki konuşmaları ile başlayan program, İstanbul Tasavvuf Müziği Korosu tarafından icra edilen eşsiz konserle devam etti. Senegal’in en prestijli salonlarından biri olan Théatre National Daniel Sorano’da gerçekleştirilen konserin repertuarında Yunus Emre ilahilerinden seçkilere geniş yer verildi. Türk klasik müziğinin nadide eserlerinin icra edildiği konserin bir bölümünde sema gösterisi yapıldı. 

Yabancı devlet misyon temsilcileri, hükümet temsilcileri, milletvekilleri, kuvvet komutanları ve Türk kültürüne ilgi duyan Senegallilerin katılımıyla gerçekleştirilen konsere yaklaşık 700 davetli katıldı.

 

Diğer Etkinlikler

Türk halk ozanları, Suriye'nin kuzeyindeki Azez ilçesinde Yunus Emre Enstitüsünün (YEE) kültürel çalışmaları kapsamında...

Köln Yunus Emre Enstitüsü, Türkiye ile Almanya arasında imzalanan İşçi Göçü Anlaşması‘nın 60‘ıncı yılı...

Tiflis Yunus Emre Enstitüsünde 6 Temmuz-24 Aralık 2021 tarihleri arasında gerçekleşen bağlama kursunu tamamlayanlar...

Seul Yunus Emre Enstitüsü (YEE) tarafından Güney Kore 3. Ulusal Türkçe Konuşma Yarışması düzenlendi. Yarışma, Hankuk...