×

Hata mesajı

Notice: unserialize(): Error at offset 4 of 4 bytes in variable_initialize() (line 1202 of /home/yeeorg/public_html/includes/bootstrap.inc).

Johannesburg YEE’de “Güney Afrika’da Ulusal Miras Günü” Kutlandı

Yazıcı-dostu sürüm

Güney Afrika’da Ulusal Miras Günü, Johannesburg Yunus Emre Enstitüsünde kutlandı. Türkiye’nin Pretorya Büyükelçisi Ayşegül Kandaş’ın konuşmacı ve onur konuğu olarak katıldığı 24 Eylül 2021 tarihindeki etkinliğe, Kazakistan Büyükelçisi Kanat Tumysh’ın yanı sıra çok sayıda Güney Afrikalı ve sanatsever katıldı. Etkinlik kapsamında Güney Afrikalı kursiyerler tarafından Türk el sanatları gösterimi ve sergisi yapıldı. Büyükelçi Kandaş konuşmasında UNESCO tarafından ilan edilen 2021 Yunus Emre Yılına değinirken Yunus Emre ve Türkçe yılında Güney Afrikalıların Ulusal Miras Günü’nü kutlamaktan mutluluk duyduğunu ifade etti. Kandaş konuşmasında, “2017 yılından beri Yunus Emre Enstitüsü Güney Afrika ile Türkiye arasında dostane ilişkilere katkı sağladı ve Türkleri ve Güney Afrikalıları çeşitli kültürel etkinlikler ile barış, kültür ve güzellik ortamında buluşturdu.” dedi.

KÜLTÜRLERİN SERGİLENDİĞİ BİR GÜN

Johannesburg Yunus Emre Enstitüsü temsilcisi Abdülaziz Yiğit de Ulusal Miras Günü'nün Güney Afrika'da her kesimden insanın bir araya gelerek kendi kültürlerini sergilediği bir gün olduğunu belirterek "Biz de bugün geleneksel Türk el sanatları sergisi eşliğinde bugünü Güney Afrikalılarla beraber kutluyoruz." dedi.

Yiğit, bu etkinliği Türkiye ile Güney Afrika arasındaki dostluğu pekiştirmek amacıyla düzenlediklerini kaydederek etkinlikte geleneksel Türk sanatlarını Güney Afrikalılara tanıtma fırsatı bulduklarını ifade etti.

2021 yılının Yunus Emre Yılı olması hasebiyle Türkçe kurslarının ilk defa kayıt olacak kişiler için ücretsiz olduğunu ifade eden Yiğit, ekim ayında da "Güney Afrikalıların gözünden Türkiye ve Yunus Emre" temalı bir söyleşi hazırlamayı planladıklarını belirtti.

GÜNEY AFRİKALILAR, GELENEKSEL TÜRK EL SANATLARINI TANITTI

Güney Afrikalı kara kalem sanatçısı Alex Maswanganyi ise Enstitü bünyesinde düzenlenen geleneksel Türk el sanatları kurslarını duyduğunu ve kursiyer olarak katılmaya başladığını söyledi. Türk sanatına ve kültürüne duyduğu büyük ilginden bahseden Maswanganyi, Türkiye’nin tarihî mirasları ile ilgili resimler çizmeye başladığını ifade etti. Enstitü kursiyerlerinden Güney Afrikalı Viba Jivan ise davetlilere çini ve seramik sanatına dair eserler hakkında sunum yaptı.

ULUSAL MİRAS GÜNÜ, TÜM KÜLTÜRLERİN GÜNÜ

Etkinliğin katılımcılarından Phulemelele Sakina Daloma, Maryam Mkwanda ve Khadija Siphokazi Boco da Ulusal Miras Günü'nün Güney Afrikalılar açısından önemini anlattı.

Daloma, Ulusal Miras Günü'nün ülke içerisindeki farklı etnik grupları ve ırkları bir araya getirdiğini kaydederek "Bugünün en anlamlı yanı bize geldiğimiz kültürleri hatırlatmasıdır." dedi.

Maryam Mkwanda da günün tarihî arka planına değinerek şunları kaydetti:

"Ulusal Miras Günü'nün eski ismi Shaka Günü'ydü. İsmini ünlü Zulu Kralı Muhteşem Shaka'dan almaktaydı. Apartheid dönemi sonrası, ulusal birliğimize vurgu yapmak üzere bugünü Miras Günü olarak kutlamaya başladık"

Farklı etnik gruplardan gelen Güney Afrikalılar olarak bu önemli günde kültürel farklılıkları kutladıklarını belirten Mkwanda, "Farklılıklarımız aslında biz Güney Afrikalıları birleştiren zenginliğimizdir." diye konuştu.

Khadija Siphokazi Boco ise Güney Afrikalıların Ulusal Miras Günü'nü farklı renklerde kıyafetler giyip dans ederek ve geleneksel yemekler pişirerek kutladıklarını dile getirdi.

Miras Günü'nün farklı dillerden ve renklerden insanları bir araya getiren önemli bir gün olduğuna dikkati çeken Boco, "Bugün sadece Güney Afrikalıların değil, aynı zamanda ülkemize gelen farklı milletlerden insanların da günüdür." dedi.

Diğer Etkinlikler

Sudanlı onlarca ev hanımı ve genç kız, el emeği göz nuru döktükleri ürünlerini başkent Hartum'daki Yunus Emre...

Arjantin'de, Türkiye'nin Buenos Aires Büyükelçiliği ve Yunus Emre Enstitüsü (YEE) tarafından Türk...

Budapeşte Yunus Emre Enstitüsü (YEE) ve Okçular Vakfı iş birliğiyle hat sanatı meraklılarına yönelik...

Londra Yunus Emre Enstitüsünde “Diplomasi Sanatı: Genç Azerbaycanlı Sanatçıların Karma Sergisi” açıldı. Azerbaycan...