Nazım Hikmet Moskova’da Anıldı

26/01/2020Ünlü Türk şairi Nazım Hikmet doğumunun 118. yılında Moskova’da anıldı.

24 Ocak 2020 tarihinde Moskova Yunus Emre Enstitüsünde Moskova Nazım Hikmet Kütüphanesinin iş birliğiyle düzenlenen anma etkinliğine Türkiye Cumhuriyeti Moskova Büyükelçisi Mehmet Samsar ve Nazım Hikmet Kütüphanesi Müdürü Galina Sudyina’nın yanı sıra Rus ve Türk davetliler katıldı.

Moskova Devlet Üniversitesi Asya Afrika Ülkeleri Enstitüsü Türkoloji Bölümü Başkanı Prof. Dr. Maria Repenkova ve Tarihçi Yazar Aleksandr Çeryomin’in Nazım Hikmet hakkında katılımcıları bilgilendirdiği programda Moskova Devlet Üniversitesi Asya Afrika Ülkeleri Enstitüsü Müdür Yardımcısı Daira Zhigulskaya ve öğrenciler Nazım Hikmet’e ait şiirler okudu.

Uluslararası Arp Yarışması ödülü sahibi Kseniya Kurloviç etkinlikte kısa bir arp dinletisi de icra etti. Maria Kamısa ve “Vkus Granata” , Concentus Noster müzik grubu, ardından “O Ses Rusya” ve “O Ses Azerbaycan” müzik yarışması katılımcıları Tais, Yalkı Saka Türkçe ve Rusça şarkılar seslendirdi.

Moskova Nazım Hikmet Kütüphanesi arşivinde bulunan şaire ait bazı kişisel eşyalar ve eserlerinin sergilendiği etkinlik Türk mutfağından ikramlarla sona erdi.