Nicolas Maduro’nun Türkiye Sevgisi

09/11/2018

Venezuela Devlet Başkanı Nicolas Maduro: Türkiye’yi seviyorum

Türkiye, Venezuela Uluslararası Kitap Fuarı'nın (FILVEN) onur konuğu olarak yer alıyor. Venezuela Devlet Başkanı Nicolas Maduro’nun katılımı ile başkent Caracas'ın tarihi merkezinde bu yıl 14.’sü 8-18 Kasım 2018 tarihleri arasında düzenlenen fuarın açılışı, Venezuela Dışişleri Bakanlığı binası Casa Amarilla'da Türkiye’ye ayrılan özel bölümde gerçekleştirildi.

"Türkiye'nin tarihini, halkını, kültürünü, güzelliğini ve çeşitliliğini seviyorum."

Devlet Başkanı Maduro yaptığı açış konuşmasında, Türk halkının ve tarihinin güzelliklerini tanımak için Türkiye'yi FILVEN'e davet ettiğini vurguladı. Venezuela ve Türkiye arasında insani bir diyalog bulunduğuna dikkat çeken Maduro, "Türkiye'nin tarihini, halkını, kültürünü, güzelliğini ve çeşitliliğini seviyorum." ifadelerini kullandı.  

Türkiye'ye ayrılan bölümde yapılan ebru çalışmasını dikkatle seyreden Maduro, Türk mutfağının öne çıkan lezzetlerinin tadına da baktı.

Türk kültürü tüm yönleriyle FILVEN’de

Türkiye'nin Caracas Büyükelçisi Şevki Mütevellioğlu ve Türkiye Cumhuriyeti Kültür ve Turizm Bakanlığı Kütüphaneler ve Yayımlar Genel Müdürü Hamdi Turşucu'nun katıldığı açılışta, Türk müziği dinletisinin yanı sıra Osmanlı yemeklerinden örnekler hazırlayan Yunus Emre Akkor tarafından "Bir İmparatorluğun Mutfak Hikâyeleri" başlıklı sunum yapıldı.

Hat sanatçısı İsmet Keten ve ebru sanatçısı Uğur Taşatan'ın çalışmalarını sergilediği açılışa Yunus Emre Enstitüsü, Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA), İstanbul Büyükşehir Belediyesi (Kültür A.Ş.) ve diğer kurumlardan yetkililer katıldı.

Türkçe dünyanın her yerinde!

Türkiye’nin kültürel alanda pek çok etkinlikle temsil edildiği FILVEN’de Yunus Emre Enstitüsü, Türkçenin yabancı dil olarak öğretimi ile ilgili her yaş grubuna yönelik uluslararası standartlarda hazırlanan eğitim materyallerini sergiliyor.  

Türkiye’nin uluslararası alanda bilinirliği, güvenilirliğini ve itibarını artırmak misyonunu üstlenen Yunus Emre Enstitüsü, Diller İçin Avrupa Ortak Öneriler Metni'ne göre şekillendirdiği öğretim sisteminin yanı sıra Avrupa Dil Portfolyosu ölçütlerine göre tanımlanan altı basamaktı dil öğretim sistemi ile ilgili çalışmaları hakkında ziyaretçilere bilgiler veriyor.

Enstitü tarafından örnek Türkçe derslerinin de uygulandığı fuarda, ziyaretçiler Türkçeye ve Türkiye'ye yoğun ilgi gösteriyor. 

25 ülkenin katılımıyla 8-18 Kasım 2018 tarihleri arasında kapılarını kitapseverlere açan ve 25 bin kişinin ziyaret etmesi öngörülen fuarda 500'den fazla etkinlik gerçekleştirilecek.