×

Hata mesajı

Notice: unserialize(): Error at offset 4 of 4 bytes in variable_initialize() (line 1202 of /home/yeeorg/public_html/includes/bootstrap.inc).

Pekin Yunus Emre Enstitüsü, Çinli Öğrencileri Ağırladı

Yazıcı-dostu sürüm

Pekin Yunus Emre Enstitüsü, 2021 yılının ekim-aralık ayları arasında düzenlediği bir dizi sanatsal etkinliğe, Çinli öğrencileri davet etti.

Enstitünün düzenlediği sanatsal etkinlikler kapsamında, Pekin'de uluslararası eğitim veren bir ilköğretim okulunun öğrencileri, 25 Aralık 2021 tarihinde Pekin Yunus Emre Enstitüsüne konuk oldu.

Enstitünün Pekin'deki merkezini ziyaret eden öğrencileri, Pekin Yunus Emre Enstitüsü Müdürü Tayfun Kalkan'ın yanı sıra T.C. Pekin Büyükelçiliği Eğitim Ataşesi Cansu Körkem, T.C. Pekin Büyükelçiliği Askeri Ataşesi Mehmet Ekizer ve T.C. Cumhurbaşkanlığı Finans Ofisi Pekin Görevlisi Jessica Durdu karşıladı.

Kalkan ve Körkem, karşılama ve tanışmanın ardından konferans salonuna davet edilen öğrencilere Türkiye'yi tanıtan bir sunum yaptı.

Türkiye'nin dünyadaki konumundan, komşularından, Türk yemeklerinden ve âdetlerinden bahsedilen sunumda, Türkiye Cumhuriyeti'nin kurucu önderi Mustafa Kemal Atatürk hakkında da bilgi verildi.

Program konuklarından, Çinli bir anne ve Türk bir babanın çocuğu olan eğitimci ve tercüman Filiz Ünal, Türk âdetleri ve sosyal hayattaki kültürel davranış kalıpları hakkında bilgi verdi. Çocuklar, sunum sırasında Türkiye'de insanların "evet" ve “hayır” demek için kullandığı jest ve mimikleri de içeren kültürel kodlar hakkında yapılan açıklamaları ilgiyle dinledi.

MANEVİ TÜRK KIZ KARDEŞ

Kültürlerarası iletişim alanında uzman olan ve dersler veren Çinli akademisyen ve film yapımcısı Li Yingying de programın konukları arasındaydı. 10 yıl önce Kocaeli'nde 3 ay boyunca bir Türk ailenin yanında yaşayan Li, küçüklere Türkiye izlenimlerini anlattı.

Türk misafirperverliğinden çok etkilendiğini vurgulayan Li, birlikte yaşadığı ailenin kızıyla kardeş gibi olduklarını ve hâlâ görüştüklerini ifade etti.

NAZAR BONCUĞU VE ŞEFTALİ AĞACI

Almanya'da yaşayan ikinci kuşak vatandaşlardan, okul öncesi pedagojisi uzmanı, sanatçı Ayşe Emel Gümüş de el sanatları alanında Türk ve Çin geleneklerini birleştiren çalışmasıyla programa konuk oldu.

Eşinin görevi nedeniyle 1 yıldır Pekin’de yaşayan Gümüş, burada Çinlilerin koruyucu olduğuna ve şans getirdiğine inandığı şeftali ağacını, Türk kültüründeki nazar boncuğu motifiyle birleştiren özgün el sanatı uygulamasını çocuklara gösterdi.

Gümüş, kendi imal ettiği şeftali ağacıyla yapılmış nazar boncuklarını miniklere hediye etti.

HORON OYNAMAYI ÖĞRENDİLER

Askeri Ataşe Ekizer'in kızı Lena Ekizer de Karadeniz yöresel kıyafetleriyle sergilediği folklor gösterisiyle programa renk kattı. Kendilerini müziğin ritmine kaptıran minik konuklar, sahneye çıkarak horon oynadı.

Tanıtım programı, Türk atıştırmalıklarından oluşan yemek ikramının ardından hatıra fotoğraflarının çekilmesiyle sona erdi.

ÇİNLİ ÖĞRENCİLER EBRU SANATINI TECRÜBE ETTİ

Program kapsamında Çinli Ebru Sanatçısı Liu Qing, 25 Aralık 2021 tarihinde Çinli öğrenciler için özel bir ebru etkinliği düzenledi.

Çocuklar Liu’nin su üzerine battal ve çiçek ebrusu tarzında yaptığı desenlere büyük ilgi gösterdi. Çinli öğrenciler sanatçı eşliğinde ebru sanatını keşfetme şansına sahip oldu.

EROL ÇAĞLAR’DAN DERS ALMIŞTI

Altı sene Türkiye'de yaşayan Liu, bu süre boyunca ebru sanatı ustası Erol Çağlar'dan ebru dersi almış ve ebru sanatının tekniklerini öğrenmişti. Sonunda Çağlar’dan mezuniyet belgesini alan Liu, ebru dersi verme yetkisine de sahip oldu.  2017 yılında Filiz(Fei) Li'yle beraber Çin'in “Muhteşem Çinliler” TV programına konuk olmuş, 2018 yılında da Çin’in yeni yıl kutlama döneminde Erol Çağlar ve Filiz Li ile beraber Çin’in ana akım medyasında yer alan uluslararası TV kanalının “Muhteşem Peri Masalı ve Şölen” programına katılmıştı. Liu Qing, Çin'de ebru sanatının tanıtımı ve yaygınlaşması için çalışmalarına devam ediyor.

Diğer Etkinlikler

Sudanlı onlarca ev hanımı ve genç kız, el emeği göz nuru döktükleri ürünlerini başkent Hartum'daki Yunus Emre...

Budapeşte Yunus Emre Enstitüsü (YEE) ve Okçular Vakfı iş birliğiyle hat sanatı meraklılarına yönelik...

Azez Yunus Emre Enstitüsü tarafından Suriye Güvenli Bölge’nin Azez, Afrin, Raco, Şeran, Ahtarin, Soran ve Çobanbey...

Köln Yunus Emre Enstitüsü tarafından ilkokulların bünyesinde gerçekleştirilen Türkçe ve Almanca okuma günleri...