Punom Pen Yunus Emre Enstitüsünün Faaliyetleri Kamboçya Basınının İlgi Odağında

Yazıcı-dostu sürüm

Punom Pen Yunus Emre Enstitüsü, Kamboçya’nın saygın üniversiteleri arasında yer alan Punom Pen Kraliyet Üniversitesinin bünyesinde başlattığı faaliyetlerle Kamboçya basınının ilgi odağı hâline geldi.

T.C. Punom Pen Büyükelçisi Ülkü Kocaefe ve Punom Pen Yunus Emre Enstitüsü Koordinatörü Macit Koç, Khmer Times’a Kamboçyalıların Türkçeye gösterdiği ilgi ve Enstitünün misyonuna ilişkin açıklamada bulundular. 

Kamboçya’nın başkenti Punom Pen’de faaliyetlerine başlayan Yunus Emre Enstitüsü, Kamboçyalı gençlerin günbegün artan Türkçe öğrenme taleplerini karşılamaya yönelik atılımlarda bulunmaya devam ediyor.

Enstitü, İki Ülke Arasındaki Kültürel İlişkileri Güçlendirecek

T.C. Punom Pen Büyükelçisi Ülkü Kocaefe, Kamboçya’da özellikle gençler arasında Türkçe öğrenmeye olan ilginin her geçen gün arttığını vurgulayarak “Hiç şüphesiz Yunus Emre Enstitüsü, Türkiye ve Kamboçya arasındaki kültürel ilişkileri tesis edecek ve ilişkileri güçlendirecektir.” ifadelerini kullandı.

Punom Pen Yunus Emre Enstitüsü Koordinatörü Macit Koç, Türkçe kurslarının yediden yetmişe herkese açık olduğunu belirterek Enstitünün kuruluşuna ilişkin bilgiler verdi.

Enstitü Koordinatörü Macit Koç, Yunus Emre Enstitüsünün 2007 yılında T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı bünyesinde kurulduğunu ve Enstitünün yurt dışında temsilciliklerinin bulunduğu ülkelerde T.C. Dışişleri Bakanlığının büyükelçilikleri ve başkonsolosluklarıyla eş güdüm içerisinde çalıştığını belirtti.

Kültürel Etkileşime Zemin Oluşturulacak

Yunus Emre Enstitüsünün 60’ın üzerinde ülkede 80’den fazla yurt dışı temsilciliği kurduğunu ifade eden Koordinatör Koç, “Enstitü olarak misyonumuz Kamboçya’da Türk kültürünü tanıtmak ve Türkiye ile Kamboçya arasında kültürel etkileşime zemin oluşturacak faaliyetler düzenlemektir.” diye konuştu.

Kamboçyalı gençler ve öğrencilerin yanı sıra Enstitünün çalışmalarına ve faaliyetlerine Kamboçya’daki misyon şefleri, uluslararası kuruluşlar ve sivil toplum kuruluşlarının temsilcilerini de dâhil etmek istediklerine değinen Koç, “Türkçeye ilgi duyan, kişisel ve mesleki yeterliklerine katkı sağlamak isteyen herkesi Türkçe kurslarımıza bekliyoruz.” dedi.

Türkçenin dünya genelinde milyonlarca kişi tarafından konuşulduğunu dile getiren Macit Koç, “Türkçenin Türkiye ve Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nde konuşulmasının yanı sıra Orta Asya, Orta Doğu ve Balkanlar gibi geniş bir coğrafyada Türk dilinin lehçelerine rastlayabilirsiniz.” diye konuştu.

Enstitü Koordinatörü Koç, Türkçe kurslarına ilişkin kursların üç ay sürdüğünü ve kursların haftada iki gün üçer saat olarak planlandığını açıkladı. Hafta içi ve hafta sonu kursiyerlerin taleplerine göre sabah ve akşam gruplarının açıldığını kaydeden Koç, ay sonunda yeni dönem Türkçe kurslarının çevrim içi kayıt formunun Enstitü tarafından ilan edileceği bilgisini paylaştı.

Punom Pen Yunus Emre Enstitüsü Okutmanı Karteart Sabaeey, Kamboçyalıların Türkiye’de burslu olarak eğitim alma hakkına sahip olduklarını söyleyerek Türkçe öğrenen Kamboçyalıların iyi bir kariyere sahip olma fırsatlarının bulunduğunu ifade etti.

Enstitü kursiyerlerinden Uon Sonetra, Enstitünün Türk kültürünü tanıtmak ve Türkçeyi öğretmek için en iyi fırsatları sunduğunu belirterek eğitimine Türkiye’de devam etmek istediğini vurguladı.

Diğer Etkinlikler

Türkiye’nin Bandar Seri Begavan Büyükelçiliği ve Brunei Yunus Emre Enstitüsü tarafından Brunei Savunma Bakanlığı (...

Yunus Emre Enstitüsü, Latin Amerika’da Türkiye’nin kültürel mirasını tanıttığı faaliyetlerle farklı ülkelerde Türk...

Iraklı Polisler Türkçe Öğreniyor

 

Yunus Emre Enstitüsü, Bağdat'ta bulunan Irak İç İşleri Bakanlığı Diller...

T.C. Millî Eğitim Bakanlığı, T.C. Saraybosna Büyükelçiliği ve Saraybosna Yunus Emre Enstitüsü tarafından “17...