Sanatçılarla Söyleşiler: Soraya Syed

Yunus Emre Enstitüsü ve Leighton House Müzesinin organize ettiği "Sanatçılarla Söyleşiler” program serisinin ikincisinde hattat, sanatçı ve film yapımcısı olan Soraya Syed ile keyifli bir söyleşi gerçekleştirildi.

Türkiye'nin geleneksel sanatlarının önemli çağdaş sanatçılar tarafından anlatıldığı “Sanatçılarla Söyleşiler” program serisinin ikinci konuğu klasik eğitimli bir hattat, sanatçı ve film yapımcısı olan Soraya Syed oldu.

Syed, 2013 yılında Leighton House Müzesi ile kareograf Salah El Bragy ve besteci Nitin Sawhney ile birlikte gerçekleştirdiği  “Hurriyah” isimli projesinin detaylarını görselleri ile birlikte anlattı.  

Londra Yunus Emre Enstitüsü ve Leighton House Müzesinin organize ettiği ve moderatörlüğün Zeynep İkbal’in üstlendiği programda Soraya Syed sanat kariyeri hakkında konuştu. Hat sanatındaki yolculuğu, İstanbul’daki klasik hat eğitim süreci ve mevcut yürüttüğü projeleri dinleyicilerle paylaşan Syed, Leighton House Müzesi ile yürüttüğü proje hakkında da konuştu. 

Soraya Syed, 2013 yılında Leighton House Müzesi ile kareograf Salah El Bragy ve besteci Nitin Sawhney ile birlikte gerçekleştirdiği  “Hurriyah” isimli projesinin detaylarını görselleri ile birlikte anlattı.  

MISIR’DAN İSTANBUL’A UZANAN BİR SERÜVEN

 

İngiliz sanatçı olan Syed, hat sanatını öğrenen öğrencilerini  sanatın kültürüne de hakim olmaları için İstanbul’a gönderdiğini söyledi.

 

Central Saint Martins Sanat ve Tasarım Koleji'nde eğitim alan Syed, Mısır’da geçirdiği yıllarda geleneksel hat sanatını keşfettiğini ve 2000 yılında eğitim almak için İstanbul’a gittiğini dile getirdi.

Hattat Hasan Çelebi ve Hattat Efdalüddin Kılıç tarafından imzalanan icazetnamesi ile Türkiye’de icazet alan ilk İngiliz sanatçı olan Syed, hat sanatını öğrenen öğrencilerini, sanatın kültürüne de hakim olmaları için İstanbul’a gönderdiğini söyledi.

SINIRLARI ZORLUYOR

Syed, animasyon, dans ve 3D holografik deneylere kadar çeşitli medya araçlarıyla geleneksel İslam hat sanatının sınırlarını zorladığını anlattı. Google, British Museum ve Royal Shakespeare Company ile olan projelerinden de bahsetti.
 

Diğer Etkinlikler

Yunus Emre Enstitüsü "Türkiye Üzerine Sohbetler" adlı program serisi kapsamında İtalya’nın eski Ankara Büyükelçisi...

Global Somali Diasporası 28-29 Kasım tarihlerinde yıllık zirvesini düzenledi. Yunus Emre Enstitüsünün desteğiyle...

Yunus Emre Enstitüsü, “Yeniden Düşünmek, Yeniden Yorumlamak” programına modern zaman gezginlerinden Hasan Söylemez’i...

Londra Yunus Emre Enstitüsünün Kültür Sanat Konuşmaları Serisi kapsamında dijital ortamda düzenlediği Wales Trinity...