Suriye’deki Tıp Öğrencilerine Türkçe Sertifikası Töreni

Yazıcı-dostu sürüm

Yunus Emre Enstitüsü (YEE), Suriye’nin kuzeyindeki Çobanbey beldesinde kurulan tıp fakültesinde Türkçe hazırlık sınıfını başarıyla tamamlayan 75 öğrenci için sertifika töreni düzenledi.

Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın kararıyla geçen sene Suriye'nin kuzeyinde kurulan Çobanbey Tıp Fakültesi öğrencilerinden 75’i Türkçe hazırlık aşamasını tamamladı.

“SURİYE’Yİ GÜVENLİ BİR GELECEK BEKLİYOR”

Sağlık Bilimleri Üniversitesi ile Yunus Emre Enstitüsü iş birliğinde yaklaşık bir yıl boyunca tıp eğitiminin yanı sıra Türkçe eğitimi alan öğrenciler için Çobanbey beldesinde sertifika töreni düzenlendi. B2 seviyesine ulaşan öğrencilere, Türkçe yeterlik belgeleri takdim edildi.

Törene Yunus Emre Enstitüsü Başkanı Prof. Dr. Şeref Ateş, Başkan Yardımcısı Abdullah Kutalmış Yalçın, Güvenli Bölge Sağlık Koordinatörü Bahadır Karaca, Çobanbey Hastanesi Başhekimi Muhammed el-İdris, Çobanbey Hastanesi Başhekim Danışmanı Dr. İsmail Hakkı Göl, Sağlık Bilimleri Enstitüsü Dekanı Prof. Dr. Mehmet Okumuş katıldı.

Ateş, yaptığı konuşmada, Suriye’yi güvenli bir geleceğin beklediğini ve bunun için genç neslin gayretinin önemli olduğunu söyledi.

“İNSAN ÂLEMDE HAYAL ETTİĞİ MÜDDETÇE YAŞAR”

Yunus Emre Enstitüsü için Suriye’nin öncelik sıralarında yer aldığını kaydeden Prof. Dr. Ateş, Türkiye ve Suriye’nin ortak kültür ve tarihinden kaynaklanan kuvvetli bağlarının olduğuna ve bu bağları genç neslin kuvvetlendireceğine vurgu yaptı.

Törende, Türkçe sertifikasını alan Tıp Fakültesi birinci sınıf öğrencisi Suriyeli Razan el-Kadri, “Bir dil bir insan, iki dil iki insan. Burada bizlere olan katkılarınız için teşekkür ediyoruz. Güvenli ülkemde ileride ahlaklı, başarılı bir doktor olmayı hayal ediyorum.” diyerek Yahya Kemal’in “İnsan, âlemde hayal ettiği müddetçe yaşar.” mısrasına atıfta bulundu.

Suriye'nin kuzeyindeki Çobanbey Tıp Fakültesi ile Çobanbey Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksekokulu, Sağlık Bilimleri Üniversitesi Rektörlüğüne bağlı bulunuyor.

 

Diğer Etkinlikler

Yunus Emre Enstitüsü (YEE), Suriye’nin kuzeyindeki Azez ilçesinde üstün zekalı öğrenciler için Türkçe kursu açtı....

Ruanda'nın başkenti Kigali'de açılan Yunus Emre Enstitüsünde,  yüz yüze  Türkçe kurslarına yaklaşık 200...

Somali’deki Mogadişu Yunus Emre Enstitüsünün 2021 yılının ilk yarısında düzenlediği yüz yüze Türkçe kursları sonunda...

Seul, Tokyo, Nur-Sultan ve Kuala Lumpur’daki Yunus Emre Enstitüleri, “2021 Yunus Emre ve Türkçe Yılı” kapsamında...

Diğer Etkinlikler

Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığı ve Yunus Emre Enstitüsü iş birliğiyle düzenlenen eğitim programında Türkçe öğrenen...

Yunus Emre Enstitüsü (YEE), Moritanya ordusunda görev yapan subayların Türkçe öğrenmeleri için 6 aylık bir...

Senegal'in başkenti Dakar'daki Cap Manuel Kışlasında, Yunus Emre Enstitüsüne tahsis edilen Türkçe Eğitim Merkezi üçüncü...

Yunus Emre Enstitüsü, Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığı işbirliğinde ülkemizde bulunan yabancı medya...