“Türk Filmleri” Toronto’da Sinemaseverlerle Buluştu

17/12/2018

Türkiye’nin Toronto Başkonsolosluğu ve Yunus Emre Enstitüsünün iş birliği ile Toronto Üniversitesi İnnis Town Hall Tiyatrosu’nda Türk filmleri gösterildi.

Kültür ve Turizm Bakanlığı Sinema Genel Müdürlüğünün destekleri ile Kanada’nın Toronto kentinde, ilk kez düzenlenen Türk Filmleri Haftası’nda, üç Türk filmi sinemaseverlerin beğenisine sunuldu.

Çağan Irmak’ın yönetmenliğinde, başrolünü Demet Akbağ ve Yetkin Dikinciler’in oynadığı "Nadide Hayat" filmi ile başlayan gösterim,  Yılmaz Erdoğan'ın yazıp yönettiği ve Kıvanç Tatlıtuğ ile Mert Fırat'ın başrollerini paylaştığı "Kelebeğin Rüyası" filmi ile devam etti.

Etkinlik kapsamında son olarak Ömer Faruk Sorak'ın yönetmenliğini üstlendiği ve başrollerini Mehmet Günsür ve Belçim Bilgin’in paylaştığı "Aşk Tesadüfleri Sever" filmi izleyiciyle buluştu.

Gün boyunca gösterilen filmleri, Toronto’da yaşayan Türk toplumu üyelerinin yanı sıra yüzlerce Kanadalı sinemasever izledi. Etkinlik kapsamında Türkiye’nin Toronto Başkonsolosluğunca resepsiyon da verildi. 

“Toronto’da ülkemize ilgi büyük”

Türkiye’nin Toronto Başkonsolosu Erdeniz Şen, AA muhabirine yaptığı açıklamada, ilki gerçekleştirilen etkinliğin, ileriki yıllarda da düzenleneceğini ve geleneksel hale getirileceğini söyledi.

Toronto'nun çok kültürlü bir şehir olduğunu belirten Şen, "Burada yaklaşık 75 farklı film festivali gerçekleştiriliyor. Biz de bunların arasına Türk filmlerini eklemekten onur duyuyoruz. Toronto’da ülkemize büyük bir ilgi var. Görüştüğüm, konuştuğum herkes Türk dizilerini ve filmlerini ilgiyle izlediğini söylüyor. Biz de filmleri seçerken, ülkemizin tarihi ve turistik güzelliklerini sergileyen filmleri önceledik. Bu sayede her sene Toronto’dan ülkemize giden Kanadalıların sayısını artırmayı amaçlıyoruz." diye konuştu.