×

Hata mesajı

Notice: unserialize(): Error at offset 4 of 4 bytes in variable_initialize() (line 1202 of /home/yeeorg/public_html/includes/bootstrap.inc).

Türkçe Yeterlik Sınavı 37 Ülkede Yapıldı

Yazıcı-dostu sürüm

Yunus Emre Enstitüsünce (YEE) geliştirilen Türkçe Yeterlik Sınavı (TYS), 37 ülkede 40 sınav merkezinde eş zamanlı olarak gerçekleştirildi.

Türkçeyi ikinci veya yabancı dil olarak öğrenen bireylerin Türkçe dil yeterliklerinin ölçülmesi amacıyla yapılan  17 Eylül 2022 tarihindeki TYS'ye Azerbaycan, Kazakistan ve Suriye'nin güvenli bölgelerinden yoğun katılım sağlandı.

TYS, Yunus Emre Türk Kültür Merkezlerinin bulunduğu Ruanda ve Arjantin gibi farklı coğrafyalardaki ülkelerin yanı sıra Türkistan gibi kültür merkezlerinin bulunmadığı yerlerde de uygulandı.

48 ÜLKE VE 63 SINAV MERKEZİNDE 20 BİN KİŞİ KATILDI

Enstitü, bugüne kadar 25 Türkçe Yeterlik Sınavı uygulaması gerçekleştirirken, 48 ülke ve 63 sınav merkezinde yaklaşık 20 bin kişi Türkçe dil yeterliklerini ölçmek amacıyla sınava katıldı.

2013'ten itibaren periyodik olarak yılda 3 kez kâğıt tabanlı olarak uygulanan TYS’de adayların okuma, dinleme, yazma ve konuşma becerileri ölçülürken, sınavda başarılı olan adaylara puanlarına göre B2 ve C1 düzeylerinde “Türkçe Yeterlik Belgesi” veriliyor.

ALTE Kalite Nişanı’na (Q-mark) sahip olan Türkçe Yeterlik Belgesi, Türkçenin ilk ve tek uluslararası geçerliğe sahip dil yeterlik belgesi özelliğini taşıyor.

Türkçe Yeterlik Belgesine sahip olan adaylar, Türkiye’deki üniversitelerde Türkçe hazırlık bölümüne gitmeden eğitimlerine başlayabiliyor. Türkçe Yeterlik Belgesi, iş başvurularında ve kariyer planlamalarında belge sahiplerine büyük bir avantaj sağlıyor.

Sınav sonuçları "sinav.yee.org.tr" adresinden ilan edilecek.

Diğer Etkinlikler

Yurt dışındaki Yunus Emre Türk Kültür Merkezlerinde ve Ankara'da 17 Eylül 2022 tarihinde yapılacak Türkçe Yeterlik...

Yunus Emre Enstitüsünün Türkçe Yeterlik Sınavı (TYS) 15 Mayıs 2022 tarihinde 37 ülke ve 40 merkezde yüz yüze ve eş...

Berlin Yunus Emre Enstitüsü (YEE) ile Alman Johanna-Eck Okulu arasında iş birliği anlaşması...

Yurt dışındaki Yunus Emre Türk Kültür Merkezlerinde (YETKM) ve Ankara'da 15 Mayıs 2022 tarihinde yapılacak Türkçe...