TÜRKSOY’dan 10.Yıl Turnesi

08/07/2019

Türk dünyasının farklı ülkelerinden seçilerek TÜRKSOY çatısı altında bir araya getirilen eşsiz sesler, dünyanın dört bir yanında gerçekleştirdiği konserlere yenilerini ekleyecek.

TÜRKSOY Gençlik Korosu, Yunus Emre Enstitüsünün 10. yıl kutlamaları çerçevesinde Türkiye, Bulgaristan, Sırbistan, Karadağ, Hırvatistan ve Portekiz'de sahne alacak. Türkiye Cumhuriyeti Kültür ve Turizm Bakanlığı ile Yunus Emre Enstitüsü iş birliğinde gerçekleşecek etkinlik kapsamında koro, 2019 Avrupa Kültür Başkenti Filibe, Sırbistan’da Yeni Pazar, Karadağ’da Espressivo Müzik Festivali ve Budva Yaz Festivali ile Adriyatik’in incisi olarak anılan Dubrovnik ve Trogir’in yanı sıra Uluslararası Koro Müzikleri Federasyonu'nun davetiyle Portekiz'in Lizbon ve Cascais şehirlerinde düzenlenecek olan Dünya Koroları EXPO'su kapsamında sanatseverlerle buluşacak.

2015 yılında Türk dünyasının önde gelen konservatuvarlarından yetenekli genç ses sanatçılarının bir araya gelmesi ile kurulan ve aynı yıl Almanya'da düzenlenen Dünya Koro Olimpiyatlarında 3 farklı dalda ödül kazanan TÜRKSOY Gençlik Korosu'na bu yıl Azerbaycan, Kazakistan, Kırgız Cumhuriyeti, Özbekistan, Türkiye ve Tataristan (RF)'dan 35 genç sanatçı katılıyor. Koronun şefliğini Kazakistan'dan, Kazakistan Flarmoni Koro Şefi Gulmira Kuttybadamova; Türkiye'den ise Azerbaycan Halk Sanatçısı, TRT Ankara Radyosu Çok Sesli Korosu Şefi Elnara Kerimova üstleniyor.

Turne öncesi çalışmalarını Türkiye Cumhuriyeti Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığının ev sahipliğinde Ankara'da gerçekleştiren TÜRKSOY Gençlik Korosu,  turne programına 18 Temmuz’da Filibe’den başlayacak.