TYS Heyecanı Başlıyor!

03/12/2018

Yunus Emre Enstitüsü tarafından, Türkçe yeterliğini belgelemek isteyen bireylere yönelik düzenlenen “Türkçe Yeterlik Sınavı” (TYS) başvuruları, 03 Aralık 2018 tarihinde (bugün) başladı. 3-28 Aralık 2018 tarihleri arasında başvuruları alınacak sınav, 26 Ocak 2019'da gerçekleştirilecek.

2013 yılından bu yana Türkiye ve Yunus Emre Enstitülerinin bulunduğu tüm ülkelerde eş zamanlı olmak üzere yılda üç defa uygulanan sınava Türkçe yeterliğini belgelemek isteyen herkes katılabiliyor.

“Avrupa Dilleri Öğretimi Ortak Çerçeve Metni” çerçevesinde okuma, dinleme, yazma ve konuşma becerilerini ölçmek üzere hazırlanan sınav üç oturumda gerçekleştirilirken, başarılı olan adaylar B2, C1 ve C2 düzeylerinde Türkçe Yeterlik Belgesi’ne sahip oluyor.

Türkçenin uluslararası geçerliğe sahip standart sınavı olan TYS, iş ve eğitim başvurularında kolaylık sağlarken yurt dışında Türkçe öğretiminin standartlaştırılması açısından büyük önem arz ediyor. Türkiye’de herhangi bir kurumda okuma hakkı kazanan adaylara Türkçe hazırlık sınıfından muaf tutulma hakkı tanıyan Türkçe Yeterlik Belgesi, Türkçe rehberlik veya tercümanlık yapmak isteyen yabancılardan da isteniyor.

TYS ile ilgili ayrıntılı bilgiye ulaşmak için tys.yee.org.tr adresini ziyaret edebilir; başvurularınızı https://sinav.yee.org.tr/Login adresinden yapabilirsiniz.