TYS İçin Başvurular Başladı

02/12/2019

Yunus Emre Enstitüsü, 2020 yılı sınav takvimine göre gerçekleştireceği yılın ilk Türkçe Yeterlik Sınavı’nı (TYS) 18 Ocak 2020 tarihinde düzenleyecek. Sınav başvuruları ise 2-27 Aralık 2019 tarihleri arasında alınacak.

Türkçeyi yabancı dil olarak öğrenen bireylere yönelik yılda üç defa gerçekleştirilen sınav, “Avrupa Dilleri Öğretimi Ortak Çerçeve Metni” doğrultusunda geliştirilen sınav, üç oturumda düzenlenecek. Adayların okuma, dinleme, yazma ve konuşma becerilerindeki yeterliklerinin ölçüleceği sınav, dünya genelindeki sınav merkezlerinde eş zamanlı uygulanacak. Türkçe dil yeterliğini belgelendirmek isteyen adayların katıldığı sınavda başarılı olanlar, puanlarına göre B2, C1, C2 düzeylerinde Türkçe Yeterlik Belgesi’ne sahip olacak.

Türkçenin uluslararası ölçekte standart bir sınava kavuşması ve yurt dışından öğrenci kabulünü kolaylaştıran politikalara destek olunması amacıyla gerçekleştirilen TYS sonucunda Türkçe Yeterlik Belgesi’ne sahip olanlar, Türkiye’de herhangi bir üniversitede eğitim alma hakkı kazandıklarında Türkçe hazırlık sınıfı okumaktan muaf tutuluyor. Türkçe Yeterlik Belgesi, öğrenciler kadar Türkiye’de ya da kendi ülkelerinde uluslararası faaliyet gösteren şirketlerde çalışmak isteyen bireylere, Türkçe tercümanlık yapmak isteyenlere ya da yurt dışında Türkçe öğretmek isteyen öğretmen adaylarına da iş başvurularında büyük avantaj sağlıyor.