Üsküp’te Türkçe Çalıştayı

Yazıcı-dostu sürüm

Kuzey Makedonya’nın en önemli devlet kurumları ile gerçekleştirdiği dil eğitim protokolleri vasıtasıyla Türkçe öğretim faaliyetleri gerçekleştiren Üsküp Yunus Emre Enstitüsü, 16-18 Ağustos 2021 tarihleri arasında Kuzey Makedonya’nın Üsküp, Ustruga ve Ustrumca şehirlerinde Türkçe çalıştayı ile Türkçe öğretmenlerine yönelik eğitim seminerleri düzenledi. Türkiye Cumhuriyeti Üsküp Büyükelçiliğinin desteğiyle düzenlenen program, Üsküp YEE ile Kuzey Makedonya Eğitim Bakanlığı ortaklığında gerçekleşti.

TÜRKÇE EĞİTİMİNİN FARKLI YÖNLERİ ELE ALINDI

Programın Üsküp'teki kapanış törenine Kuzey Makedonya Eğitim ve Bilim Bakan Yardımcısı Arafat Şabani, Yunus Emre Enstitüsü Türkçe Öğretimi ve Türkoloji Müdürü Prof. Dr. Yavuz Kartallıoğlu, Enstitü temsilcileri, üniversitelerin Türkçe bölümlerinde görev yapan akademisyenler ve Türkçe öğretmenleri katıldı.

Kuzey Makedonya Eğitim ve Bilim Bakan Yardımcısı Şabani, yaptığı konuşmada ülkedeki Türkçe eğitim sorunlarına bilimsel bir perspektif sunmak amacıyla düzenlenen çalıştayda Türkçe öğretiminin eğitim, yönetim, ekonomik, sosyal ve kültürel boyutlarının ele alındığını kaydetti.

Bakan Yardımcısı Şabani, çalıştayda Kuzey Makedonya'daki 65 ilkokul ve 13 lisede Türkçe eğitiminde orta ve uzun vadede yaşanan sorunlar ve bu sorunlara karşı geliştirilebilecek çözüm önerilerinin konuşulmasının amaçlandığı aktardı.

Seminerlere yaklaşık 100 eğitmenin katıldığı bilgisini veren Kartallıoğlu ise konuşmasında şu ifadeleri kullandı:

"Pazartesi gününden bu yana Kuzey Makedonya genelinde dilimizi öğreten Türkçe öğretmenlerin mesleki gelişimlerini artırmak, mesleki yeterliklerini en iyi düzeye getirmek amacıyla Türkiye'den birlikte geldiğimiz beş Türkçe uzmanıyla onlara çeşitli dersler veriyoruz."

 

KUZEY MAKEDONYA'DA 11 YILDA 5 BİN ÖĞRENCİYE TÜRKÇE EĞİTİMİ

Üsküp Yunus Emre Enstitüsü Müdürü Serhat Kula ise kurum olarak Kuzey Makedonya'da 11 yılda 5 binin üzerinde öğrenciye Türkçe öğrettiklerini söyledi.

Kuzey Makedonya'daki öğretmenlere yönelik eğitimlere devam ettiklerini aktaran Kula, "Bu çalıştay kapsamında Türkçenin bölgedeki ihtiyaçlarını gözlemlemiş, aslında bir röntgen çekmiş oluyoruz. Bu kamp dolayısıyla bölgelerde de istişare ettiğimiz konuları bugün burada Üsküp'te bir değerlendirme toplantısıyla sonuçlandırmayı planlıyoruz." değerlendirmesinde bulundu.

Program katılımcılara Katılım Belgesi takdimiyle sona erdi.

 

 

Diğer Etkinlikler

Amsterdam Yunus Emre Enstitüsü, Hollanda’daki Türkçe öğretmenlerine yönelik olarak dijital bir eğitim programı...

Gürcistan’daki Türkologlara, "Tercihim Türkçe" Projesi öğretmenlerine, T.C. Millî Eğitim Bakanlığı okutmanlarına ve...