×

Hata mesajı

Notice: unserialize(): Error at offset 4 of 4 bytes in variable_initialize() (line 1202 of /home/yeeorg/public_html/includes/bootstrap.inc).

Viyana’da 20 Ülkeden 38 Sanatçının Eserleri Sergilendi

Yazıcı-dostu sürüm

Viyana Yunus Emre Enstitüsünde (YEE) düzenlenen "Barış ve Kültürel Çeşitlilik" başlıklı sergide dünya çapında 20 ülkeden 38 sanatçının karma eserleri sanatseverlerle buluştu.

Uluslararası Kültürel Çeşitlilik Organizasyonu (ICDO), tarafından bir hafta süresince düzenlenen Kültürlerarası Uzun Gece programı kapsamında gerçekleştirilen etkinliğe sanatseverler yoğun ilgi gösterdi.

Etkinliğe, Türkiye’nin Viyana Büyükelçisi Ozan Ceyhun, Birleşmiş Milletler Uyuşturucu ve Suç Ofisi (UNODC) Başkanı Ghada Fathi Waly’nin yanı sıra çok sayıda diplomat ve davetli katıldı.

Viyana Yunus Emre Enstitüsü Müdürü Ayşe Yorulmaz, burada yaptığı konuşmada, ICDO’nun 5’incisini düzenlediği Kültürlerarası Uzun Gece programı kapsamında gerçekleştirilen sergiye ev sahipliği yapmaktan duyduğu memnuniyeti dile getirdi.

"DÜNYANIN HER YERİNDEKİ SANATÇILARA DESTEK VERİYOR"

Yorulmaz, salgın dönemi dışında söz konusu program kapsamında sergilerin hep Yunus Emre Enstitüsünde düzenlendiğini hatırlatarak, "Türkiye’nin resmî kültür enstitüsü olan Yunus Emre Enstitüsü olarak sanata ve dünyanın her yerindeki sanatçılara destek vermekte olduğumuzu hatırlatmak isterim." şeklinde konuştu.

Yunus Emre Enstitüsünün Türk kültürünü tanıtmanın yanı sıra farklı kültürlerle kaynaşmayı, farklı kültürleri kaynaştırmayı da hedeflediğini kaydeden Yorulmaz, "Bugün eminim ki birçok sanatçı hem birbirleriyle hem de sanat meraklılarıyla bu güzel sergi vesilesiyle tanışacak, sanat üzerine sohbetler gerçekleşecek, ileriki projeler hakkında fikir alışverişlerinde bulunacaklar." diye konuştu.

TÜRKİYE'NİN BARIŞ ÇABALARI

Büyükelçi Ceyhun da uluslararası alanda çeşitli gerginlik ve çatışmaların yaşandığı bir süreçte barış ve kültürel çeşitliliği öne çıkartan bir serginin yapılmasının her zamandan çok daha önemli olduğunu ifade etti.

Ceyhun, serginin isminden hareketle Türkiye’nin, Rusya-Ukrayna savaşının sonlandırılmasına yönelik barış çabaları başta olmak üzere Pakistan’da yaşanan sel felaketi gibi dünya genelinde yaşanan olumsuzlukların giderilmesi hususunda ortaya koyduğu gayrete değindi.

Sergide dünya çapında 20 ülkeden 38 sanatçının karma eserleri yer aldı.

Diğer Etkinlikler

Budapeşte Yunus Emre Türk Kültür Merkezi'nde (YEE), ''Macarların Tasarımları Türkiye’de, Geç Osmanlı’dan Erken...

Budapeşte Yunus Emre Türk Kültür Merkezi'nde (YEE), ''Macarların Tasarımları Türkiye’de, Geç Osmanlı’dan Erken...

Pekin Yunus Emre Enstitüsü, "Gelin Tanış Olalım -  Türkiye ve Türk Kültürünü Tanıyalım" programlarından birini...

Pekin Yunus Emre Enstitüsü, "Gelin Tanış Olalım -  Türkiye ve Türk Kültürünü Tanıyalım" programlarından birini...