×

Hata mesajı

Notice: unserialize(): Error at offset 4 of 4 bytes in variable_initialize() (line 1202 of /home/yeeorg/public_html/includes/bootstrap.inc).

Viyana'da Tayfun Pirselimoğlu ile Sanat ve Sinema Söyleşisi

Yazıcı-dostu sürüm

Viyana Yunus Emre Enstitüsü, 8 Mayıs 2022 Pazar günü ressam, yazar, senarist ve yönetmen Tayfun Pirselimoğlu’nun sanat ve sinema üzerine söyleşisini ilgilileriyle buluşturdu.

Enstitü bünyesinde gerçekleştirilecek olan “Yabancının Şiiri” sergisi kapsamında konuk olan Pirselimoğlu, ressamlığı ve edebiyatçılığının yanı sıra yönetmenliğiyle daha çok biliniyor.  Söyleşide sanata ve sinemaya yaklaşımı üzerinde duran yönetmen, sinemaya nasıl başladığını, hangi aşamalardan geçtiğini ve bu sanatı nereye konumlandırdığı üzerine değindi.

“BENİM YAPTIĞIM SİNEMA DAHA KÜÇÜK BİR KESİMİN ALGISINA HİTAP EDİYOR”

Yaptığı sinemanın, endüstri sinemasından farklı olduğunun altını çizen yönetmen, “Film ve seyirci arasında zimmi bir anlaşma var. Endüstri sinemasında seyirciye filmde ne bulacağı söyleniyor ve filmler de genelde seyircinin tatminini yerine getirecek şekilde tasarlanıyor. Fakat benim yaptığım sinema daha küçük bir kesimin algısına hitap ediyor” dedi.

Sanat filmlerinin kitlesinin giderek küçüldüğüne dikkat çeken Pirselimoğlu, gelecek içinse daha kötümser olduğunu ifade etti. Arz talep dengesinin değiştiğine değinen yönetmen, dünyanın sayılı festivallerinin dahi artık eskisi gibi kaliteyi gözetmediğini, sinemayı sanat olarak değil, bu arz talep dengesine göre değerlendirdiklerini belirtti. Oyunculuk, senaryo, kurgu, mekân ve karakter seçimi gibi sinemasındaki detaylara değinen Pirselimoğlu, genç sinemacılar içinse önerilerde bulundu.

Yerli ve yabancı birçok ödülün sahibi yönetmen, en son filmi Kerr ile 58. Antalya Altın Portakal Film Festivali’nde Ulusal Uzun Metraj Film bölümünden ‘En İyi Yönetmen’, ‘En İyi Müzik’ ve ‘Film-Yön En İyi Yönetmen’ ödüllerini almıştı.

 

Diğer Etkinlikler

Sengal devlet televizyonu RTS'de Türkiye konulu bir belgesel yayımlandı. 

Türkiye'nin Dakar Büyükelçiliği,...

Yunus Emre Enstitüsü ABD’de Türk kültürünü tanıtmak amacıyla Illinois Üniversitesi Urbana-Champaign ile yaptığı...

Türk sinemasının tanıtımına yönelik 2018 yılından itibaren Sinema Genel Müdürlüğü iş birliğinde gerçekleştirilen Türk...

Rusya’nın Vladimir şehrinde 30 Eylül 2021 tarihinde “Türkiye Günleri” etkinliği gerçekleştirildi. Türkiye’ye ait...