Yunus Emre Enstitüsü Türk Kültür Ajandası Çıktı

07/01/2020

2020 yılı için özel olarak hazırlanan ve Türk kültür mirasının kapılarını aralayan Türk Kültür Ajandası çıktı.

Yunus Emre Enstitüsü uzmanlarının bir yıllık çalışmaları neticesinde ortaya çıkan Türk Kültür Ajandası, 2020 yılına özel “Türk Kırmızısı” ve “Saray-ı Hümayun” temaları esas alınarak hazırlandı.

Türk Kültür Ajandasının kapağında; Osmanlı ciltçiliğinde yaygın olarak kullanılan deri cilt ve miklepli kapak kullanıldı. Ön kapak üzerine Topkapı Sarayı’nın sembol yapılardan biri olan ve halk tarafından “devlet kapısı” olarak da adlandırılan Babüsselam görseli yer aldı.

Ajanda, Türkçe ve İngilizce olarak Türk kültürünü yansıtan çeşitli konularla birlikte Türk motifleri ve sembollerinin anlamlarına da yer verilerek Türkiye’nin kültür mirasının küçük bir albümü olarak hazırlandı.

Ajandada ayrıca, Türkiye’nin tüm dünyadaki büyükelçilik ve konsolosluklarının, Türkiye’deki büyükelçilik ve konsoloslukların, Yunus Emre Enstitüsünün tüm dünyadaki kültür merkezlerinin, TİKA’nın, Maarif Vakfının ve Milli Eğitim Bakanlığının yurt dışı okullarının iletişim bilgileri ile birlikte Türkiye’de bulunan yabancı kültür merkezlerinin de iletişim bilgileri sunuluyor.

Türk Kültür Ajandası her sene farklı bir temayla Türkiye’nin kültürel değerlerini ön plana çıkarmaya devam edecek.