Yunus Emre Enstitüsünden Ezher Üniversitesine İlk Türkçe Kütüphane! 

13/03/2019

Kahire Yunus Emre Enstitüsü ile Ezher Üniversitesi iş birliğiyle Ezher Üniversitesinde ilk Türkçe kitaplığı kuruldu.

Çeşitli alanlarda Türkçe kitap ve öğretim setlerinden oluşan kütüphane, Ezher Üniversitesi Dil ve Çeviri Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Taha Bedri ile yapılan protokol görüşmesinin ardından, Kahire Yunus Emre Enstitüsü Müdürü Emin Boyraz tarafından, Türk Dili Bölümü yetkililerine teslim edildi.

Kahire Yunus Emre Enstitüsü Müdürü Emin Boyraz, törende yaptığı konuşmada, Ezher gibi köklü bir üniversitede ilk defa bir Türkçe kütüphane kuruyor olmaktan mutluluk duyduklarını belirtti. Kütüphane projesinin yeni başladığına işaret eden Boyraz, zamanla yeni kitaplar eklenerek kütüphaneyi geliştireceklerini, Türkçe bölümüne e-kitaplık ile uzaktan Türkçe eğitimi gibi konularda katkıda bulunmayı da istediklerini söyledi.

Türk Dili Bölümünden yapılan açıklamada ise şu ifadelere yer verildi: “Bugün bölümümüze Yunus Emre Enstitüsü tarafından hediye edilen Türkçe kütüphanesi bölüm öğrencilerimize hizmet edecek, Türkçelerini geliştirmelerine katkı sağlayacaktır. Önümüzdeki dönemde iş birliğimiz çerçevesinde öğrencilerimize yarayacak daha fazla çalışmalar yapılmasını temenni ediyoruz.”

Binlerce Mısırlıya Türkçe öğreten Kahire Yunus Emre Enstitüsünün bünyesinde şu anda 600 öğrenci Türkçe öğreniyor. Mısır üniversiteleriyle yapılan protokol kapsamında çeşitli üniversitelerde kendi okutmanlarıyla Türkçe dersi vermekte olan Enstitü, izlediği kültürel diplomasi sayesinde Türk dilini, kültürünü ve tarihini tanıtmaya devam ediyor.