“Yunus Emre’nin Sesi” Sekiz Köprü Festivali’nde Yankılandı

Yazıcı-dostu sürüm

Köln Yunus Emre Enstitüsü Sekiz Köprü (Acht Brücken) Festivali ile birlikte “Aşkın Bir Yolculuk” (A Transcendent Journey) başlığıyla bir konser düzenledi. Ünlü müzisyen Onur Türkmen’in bestelerini NK Ensemble müzik grubu, Köln’ün önde gelen salonlarından WDR Funkhaus’un Klaus-von-Bismarck'da sundu. Ensemble, eşsiz ve kendine özgü yorumuyla Yunus Emre’den “Bir Güneş”, Şeyh Galip’ten “Hüsn’ü Aşk”, Ahmet Hasim’den “Mukaddime” gibi eserleri Köln’deki sanat severlerle buluşturdu ve Almanlar tarafından büyük ilgi gördü. Konser, Gülşah Sönmez (solist), Nermin Kaygusuz (kemençe), Miase Bayramoğlu Örümlü (ney), Ali Başeğmezler (viola), Gözde Yaşar (violoncello) ve Orhun Orhon (orkestra şefi) tarafından icra edildi.

Türk Geleneksel Müzik Kültürü ile Sınırların Ötesinde Düşünmek

Sanatçılar geleneksel Türk ses kültürü ve şiirinden hareket ederek yaptığı özgün yorumlarıyla sınırların ötesinde düşünmeye davet etti.

Köln’ün önde gelen öncü müzik festivallerinden Acht Brücken müzik festivali 4-12 Mayıs 2024 tarihleri arasında gerçekleşti. Festivale dünyanın dört bir yanından sanatçıların katıldı.

Festival, Köln Belediyesinin ve WDR‘nin himayelerinde  KRV Eyaleti Kültür ve Bilim Bakanlığı, KRV Sanat Vakfı, Federal Kültür Vakfı gibi kurumların desteğinde yapılıyor. Köln Yunus Emre Enstitüsü de festivali destekleyerek Türk Müziğinin çeşitliliği gösteriyor.

Diğer Etkinlikler

Kuzey Makedonya'nın başkenti Üsküp'teki Aziz Kiril ve Medotiy Üniversitesi Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü tarafından "...

Amsterdam Yunus Emre Enstitüsü (YEE) tarafından düzenlenen ‘Tükiye’den Yunanistan’a, Poptan Halk Şarkılarına...

Bosna Hersek'in başkenti Saraybosna'da Yunus Emre Enstitüsü (YEE) tarafından "Türkiye Günleri"...

Tunus’ta, Yunus Emre Enstitüsü (YEE) tarafından 3 Mayıs 2024 tarihinde Yunus Emre’yi...