Zümrüd-ü Anka; Bir Medeniyet Müzikali Balkanlar’da

20/11/2017

Cumhurbaşkanlığı himayelerinde TRT tarafından sahneye konulan "Zümrüd-ü Anka" müzikali ilk yurt dışı gösterimini Balkanlarda gerçekleştiriyor.

19 Kasım- 03 Aralık 2017 tarihleri arasında gerçekleşecek gösterinin Balkan turundaki ilk durağı Yunanistan Selanik oldu. Sırasıyla Üsküp, Tiran, Saraybosna, Belgrad, Zagreb, Bükreş ve Sofya’da da sahnelenecek Zümrüdü-ü Anka müzikali, Türk kültürünün ve medeniyetinin sanat aracılığıyla aktarılmasını açısından önemli bir rol üstleniyor.  

Senfonik orkestra, geleneksel Türk müziği enstrümanları ve dansçılardan oluşan kadroya ileri teknolojiden yararlanılan sahne tasarımı ve görsel efektler eşlik ediyor. Işık, ses, müzik ve dansı birleştiren müzikalle, kadim efsanenin konusu ve öğretileriyle harmanlanan kültürel değerlerimiz sanatseverlerin beğenisine sunuluyor.

Balkanlar turu öncesi Haliç Kongre Merkezi’nde yapılan galanın ardından Antalya Expo 2016 etkinlikleri çerçevesinde on binlerce sanatseverle buluşan Zümrüdü-ü Anka müzikaline Başbakanlık Tanıtma Fonu, Dışişleri Bakanlığı, Kültür Bakanlığı, TRT, İstanbul Büyükşehir Belediyesi Medya A.Ş., İBB Kültür A.Ş. ve Yunus Emre Enstitüsü de destek veriyor. Müzikal, 20 Kasım’da Üsküp’te, 21 Kasım’da Tiran’da, 24 Kasım’da Saraybosna’da, 26 Kasım’da Belgrad’da, 29 Kasım’da Zagreb’de, 1 Aralık’ta Bükreş’te ve son olarak 3 Aralık’ta Sofya’da sahne alacak..